Naime, bande su otkrile novu šemu za šverc ljudi, putem viznih programa, kako bi prošvercovali veliki broj Vijetnamaca, prenosi N1.
Tokom pokušaja da se domognu centra Evrope, mnogi upadaju u zamku prinudnog rada ili dužničkog ropstva, navodi Obzerver i dodaje da cifra koju šverceri naplaćuju radnicima ide i do 30.000 funti kako bi došli do Velike Britanije.
Oni koji stignu do Britanije, često su primorani da otplate svoj dug radeći teške i slabo plaćene poslove ili pak uvlačenjem u kriminalne aktivnosti, poput rada na plantažama marihuane. Naime, radnici iz Vijetnama u Britaniji su jedna od najvećih grupa koja je izložena riziku modernog ropstva.
Nusrat Udin, specijalistkinja za pitanja trgovine ljudima iz advokatske firme "Wilson Solicitors LLP", često zastupa žrtve trafikinga i modernog ropstva. Prema njenim rečima, mnogi od njenih nedavnih klijenata su započeli svoje putovanje ka Britaniji upravo iz Srbije i Rumunije.
Mimi Vu, anti-trafiking specijalistkinja koja živi u Vijetnamu, provela je mesece u istraživanju zloupotrebe viznih režima između istočnoevropskih zemalja i Vijetnama, kao i eksploatacije radnika iz ove zemlje.
"Zahvaljući viznim ugovorima, jednostavnije je dobiti vizu za Srbiju ili Rumuniju što znači da su i troškovi za migrante manji. U pitanju je višestruko manja cena nego za tradicionalne rute koje vode preko Moskve ili centra Evrope, poput Poljske ili Češke. Troškovi preko tih zemalja idu i do 30.000 funti", rekla je Vu.
Iako je Srbija relativno nova na mapi kriminalnih bandi, Rumunija, koja je 2018. godine potpisala bilateralni sporazum sa Vijetnamom o uvozu radne snage, predstavlja dobro uhodanu tačku ulaza za EU.
BONUS VIDEO: Vesna Rivas ispričala psihoterapeutu šokantne detalje o svom životu…
23 min
24 min