Šarlah je bakterijska infekcija koju izaziva bakterija Streptococcus piogenes. Od uobičajenih simptoma tu su prvenstveno bol u grlu i temperatura. Kožni osip koji može da se javi po celom telu i crvenilo jezika su nespecifični znaci koji nisu redovni pratioci drugih infekcija krajnika.
Šarlah je najčešći kod dece od 5 do 15 godina. Nekada se ova infekcija smatrala ozbiljnom bolešću, ali su je napredak medicine i antibiotski tretmani učinili manje opasnom. Ipak, ako se ne leči, šarlah može dovesti do ozbiljnijih stanja koja utiču na srce, bubrege i druge organe.
Fizički (vidljivi) znaci koji mogu da ukažu na šarlah su:
Dtugi simptomi šarlaha su:
Postoje situacije kada se obavezno treba javii lekaru. To su pre svih intenzivan osip, temperatura od 38,0 C ili viša, i upadljivo otečene ili osetljive žlezde na vratu. Kod dece i tinejdžera, bilo koji od sledećih simptoma zahteva hitnu lekarsku reakciju:
Za bebe mlađe od 2 meseca, dodatni simptomi koji zahtevaju hitnu reakciju lekara podrazumevaju:
Osip i crvenilo na licu i jeziku obično traju oko nedelju dana. Nakon što ovi simptomi nestanu, koža zahvaćena osipom često se ljušti.
Infekcija se širi od osobe do osobe kapljičnim putem, a period inkubacije obično je od 2 do 4 dana. Deca od 5 do 15 godina imaju veću verovatnoću da dobiju šarlah u odnosu na druge ljude. Klice šarlaha se lakše šire među onima koji su u bliskom kontaktu (članovi porodice, vrtić, škola, drugi kolektivi).
Šarlah se najčešće javlja nakon infekcije grla streptokokom, ali se ponekad može javiti i nakon infekcije kože, kao što je impetigo. Moguće je dobiti ga u životu više puta.
Ako se šarlah ne leči, ova bakterijska infekcija može da se proširi na:
U retkim slučajevima, šarlah može dovesti do reumatske groznice, ozbiljne inflamatorne bolesti koja utiče na funkciju srca, zglobova, nervnog sistema i kožu.
Za prevenciju šarlaha vakcina ne postoji. Najbolji načini za sprečavanje šarlaha ne odstupaju od drugih standardnih mera predostrožnosti protiv infekcija: