„Od 36 pokrenutih kolektivnih radnih sporova u prošloj godini pred Agencijom, broj zaposlenih radnika na koje se primenjuju donete preporuke i potpisani sporazumi kao rezultat mirnog rešavanja sporova, dostiže skoro 160.000 zaposlenih, odnosno skoro sedam procenata zaposlenih u Srbiji. Prema našim procenama, poslodavci i zaposleni su samo na sudskim troškovima na ovaj način uštedeli sumu od preko 100 miliona dinara“, kazao je Lazović.
Agenciji se, prema njegovim rečima, zaposleni i poslodavci najčešće obraćaju povodom različitih vrsta isplata, počevši od zarade, troškova za dolazak i odlazak sa rada, naknade za ishranu, otpremnine pri odlasku u penziju, do jubilarnih nagrada, ali i povodom zlostavljanja na radu.
„Broj podnetih predloga za mirno rešavanje sporova raste. Godišnje se vodi više od 1.000 postupaka. Treba istaći i da je ovaj postupak dobrovoljan pa zavisi samo od strana u sporu hoće li pokušati da reše spor mirnim putem“, rekao je Lazović.
On je objasnio da su u mirnom rešavanju sporova arbitri i miritelji koji donose rešenja i preporuke nezavisni stručnjaci i eksperti radnog prava, a bira ih posebna komisija koju čine predstavnici reprezentativnih sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije.
Istakao je i da strane u sporu same biraju postupajućeg miritelja i arbitra iz imenika miritelja i arbitara, a direktor Agencije određuje postupajućeg arbitratek tek ukoliko nema saglasnosti.
Glas javnosti /B08S