Profesori svetskih univerziteta, ukupno njih 1.482, uključujući i nobelovce, pozvalo je vlasti u Srbiji da sprovedu hitnu i transparentnu istragu događaja na protestu 15. marta u Beogradu i da utvrde "ko je odgovoran za upotrebu nedozvoljenih sredstava protiv demonstranata, ali i da osiguraju bezbednost studenata, fakulteta i svih građana koji mirno iskazuju svoje stavove".
Svetska akademska zajednica, podržavši kolege i studente u Srbiji, izrazila je duboku zabrinutost zbog "nasilnih inicidenata tokom protesta u Beogradu, uključujući izlaganje nesmrtonosnom oružju koje je za posledicu imalo povrede i bol".
"Izveštaji o nerazjašnjenoj i jakoj zvučnoj smetnji, koja je izazvala masovnu paniku i kretanja mase poput stampeda, otvara pitanja u vezi sa taktikom primenjenom protiv mirnih građana. Ovo namerno i nelegalno korišćenje sredstava osmišljenih da izazovu strah, konfuziju i nered na javnim skupovima, predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava, uključujući pravo na mirno okupljanje, telesni integritet i, povrh svega, pravo na život", piše u peticiji.
U saopštenju, koje su između ostalog potpisali Toma Piketi, Slavoj Žižek, Fransis Fukujama i Marija Todorova, ukazuje se da su studentski protesti nastali kao odgovor na urušavanje nadstrešnice u Novom Sada, kada je stradalo 15 ljudi.
"Zahtev studenata za vladavinu prava i funkcionalne institucije ne samo da je opravdan, već je od suštinskog značaja za sprečavanje budućih tragedija i obezbeđivanje pravednog i odgovornog sistema upravljanja", ukazuju svetski akademci.
Glas javnosti/R05S