Glas Javnosti

PA ŠTA LEKARI RADE? U kovid ambulantama priznaju privatne testove, a ne i OVO

Društvo
Autor: Glas javnosti

Od početka pandemija koronavirsa i otvaranjem kovid ambulanti, jedini način da se usled zaražavanja, otvoriti bolovanje jedino je bilo moguće putem ovih isturenih odeljenja domova zdravlja. Mnogi su pohrlili kod privatnika po terapiju, ne sluteći na kakve neprijatnosti će naići.

Situacija je apsurdna iz više uglova. Zašto?

Najpre, ukoliko uradite test na koronu u privatnimlaboratorijama, i budete pozitivni, uz ovaj dokemnt moguće je zvanično otvoriti bolovanje u državnom domu zdravlja.  

- Kada sam posumnjao u simptome, otišao sam u privatnu laboratoriju i testirao se. Nakon kratkog vremena, dobio sam rezultat da je test pozitivan na korona virus. Istog dana sam otišao u kovid ambulantu na mojoj opštini. Kada su videli da mi je test pozitivan, odmah su mi otvorili bolovanje i započeli lečenje - priča Duško za Telegraf.

Kada je došao dan da je našem sugrađaninu zatrebao kovid sertifikat preko e-Uprave, uverio se da stvari baš ne funkcionišu kako se predstavlja. Kada su uvedeni sertifikati preko e-Uprave je izvadio sertifikat, ali pošto na njemu nije zabeležen datum početka bolesti, odnosno, onaj dan kad se testirao i kada se javio u kovid ambulantu, njegov sertifikat je nevažeći.

 - Kada sam kontaktirao e-Upravu, oni su mi rekli da nije do njih, jer izdaju samo sa podacima koje imaju. Ministarstvo zdravlja mi je u mejlu napisalo da se priznaju samo rezultati iz državnih ustanova i ukoliko je u kovid ambulanti vođeno lečenje. Ja postavljam pitanje: ako testovi nisu validni za izdavanje sertifikata iz privatne laboratorije, kako su onda validni za uspostavljanje dijagnoze? Zašto mi onda nisu radili PCR test u kovid ambulanti? Ako sam se lečio u kovid ambulanti i drugim ustanovama ove države čiji je ona osnivač, kako je moguće da mi država ne priznaje bolest i lečenje za sertifikat - kaže on i dodaje da je siguran da nije usamljen slučaj:

- Sigurno nisam ja jedini koji se susreo sa tim problemom.

Otkako su u oktobru uvedeni obavezni kovid sertifikati u ugostiteljskim objektima, oni se ne izdaju na osnovu rezultata iz prvatnih laboratorija, i lečenja u privatnim ustanovama.

Kada će ovaj problem biti rešen, odgovora iz e-Uprave nema, niti iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) da li lekar u domu zdravlja može da otvori bolovanje na osnovu rezultata testa kod privatnika.

Nelogično je kako bolovanje može, a sertifikat ne može.

U Asocijaciji privatnih zdravstvenih ustanova i privatnih praksi Srbije kažu da još nema nikakvih novih informacija, odnosno, još nije rešen problem da se i podaci testiranja na kovid 19 kod privatnika, uvedu u digitalni zeleni sertifikat.

-  Asocijacija privatnih zdravstvenih ustanova i privatnih praksi Srbije pokrenula je, početkom juna, inicijativu ka svim nadležnim institucijama da se u sadržaj digitalnog zelenog sertifikata uvedu podaci testiranja u vezi sa kovd 19, izdati od strane registrovanih privatnih zdravstvenih ustanova, praksi i mikrobioloških laboratorija u Srbiji.

- Krajem oktobra smo dobili najave da će shodno izmenama i dopunama Uredbe o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti kovid 19, negativan rezultat testa za detekciju antigena SARS-CoV-2, ne stariji od 48 sati nakon izdavanja rezultata koji izdaje mikrobiološka laboratorija u privatnoj svojini biti upisan u Digitalni zeleni sertifikat. Nije nam dat rok, ali smo očekivali da se rad na tehničkom rešenju koje će omogućiti upis podataka u digitalni zeleni sertifikat već završi. Ipak, nismo dobili nikakve nove informacije - kažu u Asocijaciji privatnih zdravstvenih ustanova i privatnih praksi Srbije.

Zeleni kovid sertifikat moći će da se izvade na osnovu negativnog antigenskog testa na koronu urađenog u privatnoj, kada Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" izda uputstva o testiranju za detekciju antigena SARS-CoV-2, i taj akt bude usvojen.

Za sada, važe samo testovi urađeni u državnim laboratorijama.

Podsećanja radi, digitalni zeleni sertifikat treba da sadrži najmanje jednu od pet stavki - dokaz o primljenoj drugoj, odnosno trećoj dozi vakcine protiv kovid-19 kojim se potvrđuje da vakcinacija nije starija od 210 dana, ili negativan PCR test ne stariji od 72 sata, ili negativan antigenski test ne stariji od 48 sati, ili dokaz o preležanom kovidu u prethodnih 7 meseci, koji se potvrđuje pozitivnim PCR ili antigen testom, ili pozitivan test na antitela (IgG), ne stariji od tri meseca, urađen u državnoj laboratoriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR