Glas Javnosti

OPREZ! Registrovan i u Srbiji! Važan lek se povlači sa evropskog tržišta!

Društvo
Autor: Glas javnosti

AstraZeneka je u saradnji sa Evropskom agencijom za lekove (EMA) ukinula indikaciju za primenu leka Forxig od 5 mg (dapagliflozin) u lečenju šećerne bolesti tipa 1, što znači da se taj lek više ne sme koristiti za lečenje dijabetesa.

Lek je inače registrovan i u Srbiji, a hrvatska agencija za lekove Halmed saopštila je da se lek više neće primenjivati u lečenju dijabetesa tipa 1. 

U saopštenu Halmeda se navodi kako je je dijabetička ketoacidoza poznata nuspojava dapagliflozina, koja je u ispitivanjima u lečenju šećerne bolesti tipa 1 zabeležena kao nuspojava s čestom učestalošću, odnosno može se javiti u manje od 1 na 10 osoba.

Ketoacidoza u dijabetesu je opasna komplikacija sa kojom se suočavaju osobe sa dijabetesom čije telo ostaje bez insulina. To je jedna od najčešćih komplikacija koje se dešavaju osobama sa dijabetesom tipa 1. 

Važno je napomenuti kako prestanak lečenja dapagliflozinom kod bolesnika sa dijabetesom tipa 1 mora mora biti sproveden pod nadzorom lekara specijaliste za lečenje šećerne bolesti, čim to bude klinički izvodljivo.

U saopštenju Evropske agencije za lekove se ističe kako se nakon prestanka lečenja dapagliflozinom preporučuje učestalo praćenje nivoa glukoze u krvi te dozu insulina treba pažljivo povećavati kako bi se minimizirao rizik od hipoglikemije. 

EMA je u martu 2019. odobrila upotrebu tog leka kod pacijenata sa dijabetesom tipa1 kao dodatak insulinu kada sam insulin ne obezbeđuje adekvatnu kontrolu glikemije. 

Ovo je prvo odobrenje Forxige za lečenje pacijenata sa T1D.

Elisabet Bjork, šef odeljenja za kardiovaskularne, bubrežne i metabolizam, R&D BioPharmaceuticals, rekla je tada da je Forkxig prvi oralni lek odobren u Evropi kao dodatak insulinu za ljude koji žive sa dijabetesom tipa 1 čiji nivoi glukoze nisu adekvatni kontrolisani samo insulinom.

- Radujemo se što ćemo doneti Forxid populaciji pacijenata koji ranije nisu imali na raspolaganju nijedan odobreni oralni lek.

Iako u Srbiji ne postoji zvaničan registar obolelih od dijabetesa podaci su da od te bolesti boluje svaki deseti stanovnik, a procenjuje se da u Srbiji ima oko 750.000 obolelih. Najveći broj njih, oko 90 odsto, ima dijabetes tip 2, koji se, javlja i kao posledica savremenog načina života.

Lošu statistiku pogoršala je i trenutna epidemija korona virusa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR