Povećane su pojedine subvencije, premija mleka, ali i uvećani prelevmani. Time su davanja u poljoprivredu, pored već planiranih subvencija od preko 60 milijardi, uvećane za još 5,5 milijardi.
Ovo su dogovorene uvećane subvencije:
– Prelevmani za sireve i ostale proizvode biće povećani na 300 dinara
– Biće uvedeni prelevmani na evaporisano mleko u iznosu od 300 dinara
– Subvencije po grlu za priplodne mlečne krave se podižu sa 30.000 na 40.000 dinara. Ova naknada će biti isplaćena po javnom pozivu koji je u toku. Ukupan iznos povećanja je 2,3 milijarde dinara, a za ovu meru će u ovoj godini biti ukupno isplaćeno 14,3 milijarde dinara. Ova mera važiće za sva grla mlečnih krava – ukupno 228.823 grla
– Premije za mleko biće povećane sa 15 na 19 dinara po litru u drugom, trećem i četvrtom kvartalu. Uvećanje iznosi tri milijarde dinara, a ukupan iznos za premije za mleko u ovoj godini biće 15 milijardi dinara.
– Marže
Ove subvencije i mere dogovorene su sa predstavnicima Udruženja proizvođača mleka mačvanskog okruga čiji je predstavnik na sastanku bio Goran Vasić i Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije koje predstavlja Milija Palamarević. Osim predsednika Vučića na sastanku je bila premijerka Ana Brnabić i ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković.
Ove mere sadržane su u predlozima izmena i dopuna Uredbe o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2023. godini, Uredbe o utvrdjivanju Godišnjeg programa razvoja savetodavnih poslova u poljoprivredi za 2023. godinu, Uredbe o utvrdjivanju Programa finansijske podrške poljoprivrednim proizvodjačima suncokreta roda 2022. godini i Uredbe o vanrednoj interventnoj meri podrške proizvodjačima konditorskih proizvoda za otkup mleka u prahu.
Na sednici Vlade usvojena je i Odluka o izmeni Odluke odredjivanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za koje se plaća posebna dažbina pri uvozu i utvrdjivanju iznosa posebne dažbine, s obzirom na to da je detaljnom analizom i praćenjem stanja na tržištu mleka i mlečnih proizvoda utvrdjeno da je usled povećanog uvoza polutvrdih sireva, i pored zaštitnih mera, došlo do destabilizacije domaće proizvodnje sireva, stvaranja viškova i nemogućnosti plasmana usled nekonkurentne uvozne cene. Zato je predloženo povećanje posebnih dažbina na uvoz šest vrsta sireva sa tržišta Evropske unije i ostalih tržišta.
Glas javnosti/B06S