Glas Javnosti

I STUDENICU BI DA BETONIRAJU ZBOG MHE! Građani spremni telima da brane reku (FOTO)

Društvo
Autor: Glas javnosti

Uprkos činjenici da je reka Studenica pod zaštitom UNESCO i Zavoda za zaštitu spomenika Republike Srbije, privatni investitori žele da na njoj izgrade branu visoku čak 24 metara.

Ideja da pregrade reku koja pripada rezervatu biosfere Golija-Studenica privatnom graditelju pala je na pamet nakon što su u cevi strpali reke nedaleko od ove - Gokčanicu, Gvozdačku, Želebić. Sve su ovo brze čiste planinske reke koje pripadaju ibarskom slivu, a izviru na planinama Goč, Čemerno, Golija, prenosi Novaekonomija.

- Kada nam je ribolovac poslao fotografije na kojima se vidi da neko raščišćava i krči šumu, dovlači cevi i priprema za izgradnju, odmah smo se mi meštani okupili. Brzo se pročulo da hoće da nam unište reku -  kaže Goran Nikolić, penzionisani rudarski inženjer iz Ušća, varošice koja se nalazi na ušću Studenice u Ibar.

Kako je rekao, ubrzo su odlučili da svoju reku moraju da brane, najpre zbog odluke Vlade, ali i celog sveta koji je prepoznao vrednost reke Studenice koja spada u tri najčistije reke u Srbiji.

- Nama je Studenica život, ona nam je sve. Osnovali smo udruženje kako bismo je zaštitili i ako treba, spavaćemo pored reke. Nećemo dozvoliti da nam betoniraju reku i branićemo je jer time branimo odluku Vlade Republike Srbije pod čijom je zaštitom - kaže Nikolić iz Udruženja Spasimo Studenicu.

Aktivisti su sproveli anketu kako bi informisali komšije i meštane Ušća šta se dešava, praktično, ispred njihove kuće. Kako kažu, većina, čak 95 procenata njih želi da im pruža podršku u odbrani ovog prirodnog dobra.

Reka Studenica je duga 58 kilometara i u skoro celom toku je pod zaštitom UNESCO, jer se enalazi u rezrevatu biosfere Golija-Studenica. Voda iz ove reke spada u prvu kategoriju po čistoći.

Meštani i aktivisti Ušća, mesta gde se Studenica uliva u Ibar, saznali su da se uprkos svim zabranama, planira izgradnja brane od 24 metara na ovoj reci. U odbranu reke su krenuli onog trenutka kada su saznali da se privatni investitori dobili rešenje po kom im je dozvoljeno istraživanje područja i izgradnje brane. Dozvolu potpisuje i Zavod za zaštitu spomenika koji ujedno i štiti ovo kultuno dobro.

- Otprilike to su pojedinci jači od države, država neće da brani samu sebe. Moraćemo mi građani sami da branimo odluke države - ukazuje Nikolić

Odluka Vlade Srbije je da zaštiti prirodni rezervat Golija-Studenica od svih gradnji, ne samo zbog meštana, već i zbog zaštićenih ptica, poput sivog sokola i drugih životinja.

Aktivisti, u slobodno vreme planinari, spremaju se, ako treba, sojim telima da odbrane reku. 

Iako se betoniranje reke Studenice događa van očiju javnosti, teren za dopremanje mašina krči se noću, sečom šuma uprkos zabrani, aktivisti se ne plaše i poručuju: Spavaćemo pored reke.

- Budi se ekološka svest u Srbiji, i to je mnogo dobro - poručuje Nikolić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR