Glas Javnosti

Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu i Institut „Dedinje” uspostavili saradnju

Društvo
Autor: Glas javnosti

Pravi lekari, hirurzi, nastaju tek u bolnici, u operativnim salama, bez obzira na to što imaju kvalitetno teorijsko obrazovanje. Upravo zbog toga je Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu uspostavio saradnju sa Institutom za kardiovaskularne bolesti „Dedinje”, jednom od najprestižnijih ustanova tog tipa u našoj zemlji i bliskom okruženju.

Ugovor o saradnji ove dve zdravstvene ustanove potpisan je prošle godine, kada je „Dedinje”, zahvaljujući razumevanju direktora Milovana Bojića, postalo zvanična nastavna baza kragujevačkog Medicinskog fakulteta. Tako će kragujevački studenti uskoro biti u prilici da se na praktičan način upoznaju sa kardiohirurgijom, granom medicine koja se ne primenjuje u Kliničkom centru „Kragujevac”.



– Naši studenti do sada nisu imali priliku da uvežbavaju kardiohirurgiju. Tu privilegiju imaju studenti medicine u Beogradu i Novom Sadu, odnedavno i u Nišu. Zato smo uspostavili saradnju sa Institutom „Dedinje”, jednom od najreferentnijih ustanova za kardiohirurgiju kod nas i u regionu. Klinički centar „Kragujevac” od dolaska Slobodana Milisavljevića na čelo ove ustanove, forsira razvoj novih metoda i specijalističko usavršavanje kadrova, pa se nadam da će imati sluha i za uvođenje kardiohirurgije u narednom periodu, tim pre što ka Kragujevcu gravitira dva miliona potencijalnih pacijenata iz centralne Srbije. Tako bi se, između ostalog, smanjile i liste čekanja na ovu vrstu intervencija, pre svega u Beogradu – objašnjava Vladimir Jakovljević, dekan kragujevačkog Medicinskog fakulteta.

U Kragujevcu, prema rečima našeg sagovornika, postoje svi preduslovi za razvoj kardiohirurške medicine, pre svega zbog okrenutosti fakulteta ka istraživanjima u oblasti kardiovaskularnih nauka.

– Na kragujevačkom Medicinskom fakultetu se već decenijama bavimo kardiovaskularnim istraživanjima i tu smo, bez sumnje, na svetskom nivou. Naše laboratorije su savremeno opremljene, a zahvaljujući iskusnim profesorima i mladim naučnicima spremni smo da teorijska ispitivanja uvedemo i u kliničku praksu. Napredak u ovoj oblasti tek sledi, jer očekujemo skoro otvaranje centara izvrsnosti, među kojima je najpoznatiji centar za proučavanje matičnih ćelija. Zato sam uveren da će kardiohirurgija imati budućnost u Kragujevcu, kako na nivou specijalističkih studija, tako i u našem kliničkom centru – navodi dekan Jakovljević, naglašavajući da kardiohirurgija podstiče razvoj i drugih medicinskih grana.



Saradnja Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu i beogradskog Instituta „Dedinje” uspostavljena je na više nivoa. Ove dve ustanove su angažovane i na obuci medicinskog kadra koji je preko potreban svim klinikama i bolnicima na kojima postoji intenzivna nega. Osim za intenzivno lečenje, kragujevački fakultet i „Dedinje” sprovode kratke studijske programe i za perfuzere, medicinare za vantelesni krvotok, koji su nezamenljivi u operacionim salama. Reč je o medicinskom osoblju sa srednjom ili višom školom, a na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu nedavno je predstavljena prva grupa zdravstvenih radnika koja je prošla specijalističku obuku za intenzivno lečenje i perfuziju.

Glas javnosti/P02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR