Za islamske vernike danas počinje Ramazanski Bajram ili kako se još zove "Fiter Bajram", praznik koji obeležava kraj jednomesečnog posta, posle koga slede dani veselja – dani Bajrama.
Ramazanski bajram, jedan je od dva najvažnija praznika u islamskom kalendaru. Praznik počinje posebnim bajram – namazom (molitvom), kojeg obavlja cela zajednica na otvorenom prostoru koji se zove „musalla“. U velikim gradovima bajram – namaz se takođe obavlja u centralnim džamijama.
Važan element Bajrama je i njegova javna manifestacija – obavljanje namaza, lepo oblačenje, poseta rodbini i prijateljima, čestitanju usmeno ili pismeno.
Ovaj praznik obično se čestita: „Bajram šerif mubarek olsun“, što u prevodu znači: „Neka je plemeniti Bajram blagoslovljen“, a odgovara se: „Allah razi olsun“, što u prevodu znači: „Neka je Bog zadovoljan“.
Početak Bajrama označava i početak širenja radosti i sreće u porodici. Tokom dana Bajrama se jede u znak obožavanja Alaha, dok su vrste hrane koje karakterišu ovaj praznik sarme i baklave.
Sastavni deo praznika su i posete porodici i rodbini, a deca dobijaju slatkiše ili poklone. Praznuje se tri dana.
Prvi dan Bajrama se provodi u krugu porodice koja se okuplja kod najstarijih članova, drugi dan se obilaze groblja, pa se ujedno obeležava i kao Dan šehida (palih boraca).
Treći dan predviđen je za druženje sa prijateljima i poznanicima, a u tradiciji je ukorenjeno da se sklapaju prijateljstva.
Ramazanskom bajramu prethodi 29 ili 30 dana posta, tokom kog su se vernici uzdržavali od hrane i pića od izlaska do zalaska sunca, kao i loših misli i dela.
Glas javnosti/N1