Glas Javnosti

DŽABA VAM OGRANIČENJE! Ovakve cene derivata neće dugo da potraju

Društvo
Autor: Glas javnosti

Cene nafte su skočile jutros za više od 4 odsto na vesti da je Rusija pokrenula vojnu akciju u Ukrajini a to bi moglo da utiče i na cene derivata u Srbiji iako su zamrznute.

Ograničenje cena naftnih derivata po Uredbi Vlade Srbije, pri sadašnjoj ceni sirove nafte na berzi od 102 dolara za barel, može da opstane najduže mesec dana, upozorava generalni sekretar Udruženje naftnih kompanija Srbije, Tomislav Mićović.

 Kada je Vlada donela Uredbu o ograničenju cena, cena barela je bila 91 dolar, sada je 10 odsto viša. Za naftni sektor na duži rok ovo nije održivo. Država je donela odluku da merama ostvari efekat koji će se odmah osetiti, da građani i privreda mogu da kupuju jeftinije gorivo i to je postigla. Ali, s druge strane treba reći da je svaki rizik povećanja cena nafte prebačen na naftni sektor, koji može mesec dana da izdrži tako nešto - rekao je Mićović gostujući na TV K1.

Objasnio je da benzinske stanice kupuju gorivo u veleprodaji, gde cene nisu zamrznute.

- To može da opstane mesec dana, posle toga postoji mogućnost da država smanji dažbine i očuva cenu na tom nivou. Pri zamrznutim cenama od 179 dinara (za dizel), 52 odsto su državne dažbine. Onaj manji deo pripada naftnom sektoru, sve do izvora nafte. Država ima potpuno istu politiku akciznog oporezivanja kao kada je nafta bila 49 dolara. Mnoge zemlje Evrope uveliko razmatraju da to promene, jer se može dogoditi da ovako visoke cene energenata utiču na ekonimiju i društvo u celini i da na taj način efekti po budžet budu gori nego da se država odrekne dela akciza -  rekao je Mićović.

On smatra da bi cena sirove nafte premašila 100 dolara za nedelju-dve dana i bez sukoba u Ukrajini, zbog povećanja tražnje usled povećanja privrednih aktivnosti u svetu nakon popuštanja kovid mera.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR