Glas Javnosti

"Zna Baja šta radi": Unuk pekara, sin sitnog trgovca, i veliki državnik - na današnji dan umro je Nikola Pašić

Društvo
Autor: Glas javnosti

Na današnji dan 1926. godine umro je srpski državnik Nikola Pašić, jedan od osnivača Radikalne stranke 1881. i njen vođa, tvorac Vidovdanskog ustava 1921. prvog ustava Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Kao student politehnikuma u Cirihu, Švajcarska, prišao je socijalistima i prihvatio ideje Svetozara Markovića, i njegovih ruskih uzora. Po povratku u Srbiju uređivao je socijalistički list "Oslobođenje", a 1878. izabran je u Narodnu skupštinu.

Posle gušenja Timočke bune 1883. emigrirao je i u odsustvu je osuđen na smrt. Kralj Milan ga je kasnije pomilovao. Odlučujuće je doprineo da Srbija 1888. dobije ustav koji je primorao Kralja Milana da se povuče. Ubrzo po abdikaciji kralja Milana u korist sina Aleksandra 1889. postao je predsednik skupštine, a 1891. predsednik vlade.

Dominantnu političku poziciju u Srbiji učvrstio je posle dolaska na vlast kralja PetraIKarađorđevića 1903. Vladu je vodio i od 1904. i potom još tri puta, a posle Prvog svetskog rata bio je tri puta i predsednik vlade Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Uspešno se opirao nastojanjima Austro-Ugarske protiv Srbije, učestvovao je u stvaranju Balkanskog saveza uperenog protiv Turske i bio odani pristalica carske Rusije. Uz kralja Aleksandra, od 1914. regenta, predvodio je Srbiju u pobedonosnim balkanskim ratovima 1912. i 1913. i u Prvom Svetskom ratu od 1914. do 1918.

Zastupao je Kraljevinu Srbiju 1919. na Versajskoj mirovnoj konferenciji i odlučno doprineo stvaranju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

"Mož da bidne, ne mora da znači" 

Rođeni Zaječarac, sin sitnog trgovca i unuk pekara, rođen je 1845. godine, a još kao dečak pokazivao je veliku želju da se izdigne od siromašnog zavičaja. Postao je jedan od najvećih državnika na Balkanu, a politikom se bavio više od pola veka u tri države: Kneževini i Kraljevini Srbiji i u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Pošto je završio Tehnički fakultet u Beogradu kao jedan od najboljih studenata, vlada ga je uputila na školovanje u Cirih. Tu je stekao diplomu prestižne Politehničke škole, a kada se vratio u Srbiju, iako po obrazovanju inženjer, najmanje se bavio strukom.

Posle mladalačke opčinjenosti socijalizmom i revolucijom, pošto se u Švajcarskoj upoznao sa Svetozarom Markovićem, u zrelim godinama je bio borac za parlamentarnu demokratiju, da bi pred kraj karijere postao konzervativac. Vodio je Radikalnu stranku od osnivanja do smrti. Dok su vladali Obrenovići, uglavnom im je bio opozicija, mada je prvi put postao predsednik vlade u vreme kralja Aleksandra. U doba Karađorđevića radikali su uvek bili na vlasti. Sa kraljem Petrom je Pašić bio čak u prisnim odnosima.

Politički život Nikole Pašića ličio je na avanturistički roman. Zbog pokretanja Timočke bune osuđen je na smrt, ali je pobegao u Bugarsku. Potom je robijao zbog uvrede kralja Milana i učešća u Ivanjdanskom atentatu, ali je bio i gradonačelnik Beograda, predsednik Narodne skupštine, pregovarač na Mirovnoj konferenciji u Parizu posle Prvog svetskog rata i predsednik vlade sa najdužim ukupnim mandatom. Posle propasti carske Rusije iz srpstva je prešao u jugoslovenstvo, i odigrao vodeću ulogu u obrazovanju Kraljevine SHS.

Narod mu je dao nadimak Baja, a kako on nikada nije naučio pravilno da govori srpski jezik, i to je bilo dovoljno da mu se prikači bugarsko poreklo. Služio se izrazima beogradske pijace kao što su “čoveci”, “radu”, “volu”, a glavna uzrečica mu je bila “ovaj”, i to su protivnici radikala, naprednjaci i liberali iz visokih intelektualnih krugova, često uzimali kao oružje protiv njega. Pašić je tri puta izdao svoju stranku, ali to nije smetalo njegovim pristašama da govore: “Zna Baja šta radi”, čak i kad Baja nit zna, nit šta radi. Oni drugi su, pak, gunđali: “Baja jedno kaže, drugo misli, a treće uradi!”.

Satiričaru Radoju Domanoviću je poslužio kao nadahnuće za jednu od najboljih pripovedaka srpske književnosti “Vođu”, u kojoj narod ide za “mudrim” starcem koji ćuti, sve dok svi ne popadaju u ponor i tek tada otkriju da je vođa – slep. Iako su za njim ostale brojne anegdote, Pašićeva ćutljivost je ostala legendarna. Nije bio blistav govornik, ali se mnoge njegove misli i danas navode gotovo kao narodne umotvorine. Tako jedna njegova uzrečica: “Može da bidne, ne mora da znači” mnogima služi da opišu tipičnu, lukavu crtu srpskog karaktera. I kad je govorio i kad je ćutao, to se proučavalo, i sa svih strana premeravalo. Samo su lakomisleni olako prelazili preko onog što im je govorio stari lisac, koji je srpsku vladu predvodio u nekim od najtežih razdoblja zemlje.

Prilikom jednog zasedanja Narodne skupštine, on je, iznerviran, mimo svog običaja upotrebio neke jače reči. Jedan poslanik iz klupe je dobacio: “Ovako nešto Gledston (tadašnji predsednik engleskog parlamenta) nikad ne bi rekao u skupštini!” Baja je odgovorio: “Kakvi ste vi Englezi, takav sam ja Gledson!”.

Glas javnosti/T01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR