Glas Javnosti

"Večne hemikalije" koje se koriste u litijum jonskim baterijama ogromna pretnja za okruženje

Društvo
Autor: Glas javnosti

Podklasa PFAS (večnih hemikalija) pronađena je blizu fabrika i deponija, kao i u udaljenim regijama sveta.

Toksične PFAS „večne hemikalije“ koje se koriste u litijum-jonskim baterijama koje su neophodne za prelazak na čistu energiju predstavljaju opasan izvor hemijskog zagađenja za koji nova istraživanja pokazuju da ugrožavaju životnu sredinu i ljudsko zdravlje kako industrija u nastajanju raste.

Višestruka, recenzovana studija fokusirala se na malo istraženu i neregulisanu podklasu PFAS-a nazvanu bis-FASI koja se koristi u litijum-jonskim baterijama.

Istraživači su otkrili alarmantne nivoe hemikalija u blizini proizvodnih pogona, a primetili su njihovo prisustvo i u udaljenim oblastima širom sveta. Takođe su otkrili da su ove hemikalije toksične za žive organizme i da je otpad iz baterija odloženih na deponijama glavni izvor zagađenja.


Nacija se suočava sa „dva kritična izazova – minimizovati zagađenje vode i povećati našu upotrebu čiste i održive energije, a oba su vredna razloga“, rekla je Dženifer Guelfo, istraživač i koautor studije sa Teksaškog tehničkog univerziteta.

„Postoji natezanje između ta dva izazova, a ova studija naglašava da sada imamo priliku, u trenutku dok povećavamo energetsku infrastrukturu, da uradimo bolji posao procene rizika po životnu sredinu“, dodala je ona.

PFAS su klasa od oko 16.000 jedinjenja koje je napravio čovek koji se najčešće koristi za pravljenje proizvoda otpornih na vodu, mrlje i toplotu. Nazivaju se „večnim hemikalijama“ jer se prirodno ne razgrađuju i otkriveno je da se akumuliraju u ljudima. Hemikalije su povezane sa rakom, urođenim defektima, oboljenjem jetre, bolesti štitne žlezde, opadanjem broja spermatozoida i nizom drugih ozbiljnih zdravstvenih problema.

Zagovornici javnog zdravlja sve glasnije zagovaraju potrebu da se pronađu alternative za toksične hemikalije koje se koriste za  tehnologiju čiste energije, kao što su baterije i turbine na vetar, kako tranzicija napreduje.

Istraživanje napominje da postoji nekoliko standarda za odlaganje otpada iz PFAS baterija, a ogromna većina tog otpada završava na gradskim deponijama gde može da iscuri u vodene tokove, da se akumulira lokalno ili da se transportuje na velike udaljenosti.

Ispitivanjem prisustva hemikalija u istorijskim uzorcima procednih voda iz sredine 1990-ih nije pronađena nijedna, kada je klasa hemikalija komercijalizovana.


Studija je istakla prethodna istraživanja da se bis-FASI može ponovo koristiti, iako se samo 5% litijumskih baterija reciklira. To može dovesti do projektovanih 8 miliona tona otpadnih baterija do 2040. godine, ako se recikliranje baterija dramatično ne poveća sa njihovom potražnjom.

„Ovo govori da bi trebalo da bliže pogledamo ovu klasu PFAS hemikalija“, rekla je Guelfo.

Pošto postoji vrlo malo toksikoloških podataka o bis-FASI, studija je takođe proveravala efekte na beskičmenjake i ribe. Otkriveni su efekti već na niskim nivoima izloženosti, što ukazuje na toksičnost u skladu sa drugim jedinjenjima PFAS za koja se zna da su opasna.

Istraživači su takođe uzorkovali vodu, zemljište i vazduh oko fabrike 3M u Minesoti i drugih velikih objekata za koje se zna da proizvode hemikalije. Nivoi hemikalija u tlu i vodi su bili zabrinjavajući, rekla je Guelfo, a otkrivanje hemikalija u snegu sugeriše da se lako kreću i kroz atmosferu.

To objašnjava zašto su hemikalije pronađene u kineskom moru i drugim udaljenim područjima koja nisu blizu proizvodnih pogona.

Dok najčešće korišćene definicije PFAS-a na globalnom nivou uključuju bis-FASI, jedna divizija EPA ne smatra da pripada hemijskoj klasi, tako da nije uključena na listu jedinjenja koja se prate u vodi SAD. EPA je primila kritike zbog upotrebe uske definicije PFAS-a za koju zagovornici javnog zdravlja kažu da je isključila neke hemikalije po nalogu industrije.


Međutim, novo istraživanje, uzeto sa prethodnim dokazima, pokazuje da su bis-FASI uporni, pokretljivi i toksični kao i većina drugih PFAS, primetio je Li Ferguson, istraživač i koautor Univerziteta Djuk.

„Ta klasifikacija u kombinaciji sa ogromnim povećanjem skladištenja čiste energije koje vidimo trebalo bi da zazvoni barem neka zvona za uzbunu“, rekao je on.

Glas javnosti / Gardijan

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR