Glas Javnosti

Na koji način Fejsbuk i Gugl nenamerno promovišu rusku propagandu

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

U izveštaju koji su novinari nezavisnih medija Belorusije podneli Evropskoj komisiji, istaknuto je nezadovoljstvo prema internet pretraživačima poput Gugla i Meta (Fejsbuk), koji su, kako tvrde, nepravedno usmereni politički.

Po njihovom mišljenju, algoritmi ovih pretraživača favorizuju sadržaj iz zemlje gde se korisnik nalazi, što dodatno otežava rad opozicionih medija koji su morali napustiti svoju domovinu zbog progona.


Osim toga, naglašava se da pretraživači postaju sredstvo pritiska totalitarnih i autoritarnih režima na civilno društvo. Opoziciona aktivistkinja Svetlana Tihanovskaja izražava zabrinutost zbog moći tehnoloških kompanija, ističući potrebu da podrže demokratske vrednosti.


Ruski mediji takođe se suočavaju s izazovima, jer algoritmi velikih pretraživača doprinose državnoj propagandi, favorizujući vesti iz provladinih izvora.

Cenzura i problem "mrtvih" stranica dodatno komplikuju situaciju, s obzirom na to da pretraživači ne razlikuju zabranjeni sadržaj od stranica koje su država cenzurisala.


Ipak, promene u algoritmima pretraživača suočavaju se s ozbiljnim izazovima, a političari i institucije nemaju jasno definisanu ulogu u rešavanju ovog problema. Nedostatak volje ili razumevanja za specifičnosti rada tehnoloških koncerna dodatno otežava borbu protiv propagande i lažnih informacija.

Logika pretraživača koja favorizuje popularne ili korisnički relevantne sadržaje, često dovodi do nerazmerne promocije državnih i provladinih izvora, dok istovremeno marginalizuje nezavisne medije u Rusiji i Belorusiji. Ovaj problem dodatno komplikuju falsifikovani brojevi koji mogu narušiti objektivnost rezultata pretrage.


Glas javnosti

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR