Iz upotrebe se povlači Aro čips paprika od 300 grama, s rokom najbolje upotrebiti do 30. aprila 2023, zbog povećane količine akrilamida, saopštio je u utorak Državni inspektorat Republike Hrvatske, prenosi Jutarnji.hr. Proizvođač čipsa je Kanaan d.o.o. iz Donjeg Miholjca, a na tržište ga stavlja METRO CASH & CARRY d.o.o. iz Zagreba. Godine 2002. u Švedskoj ovo jedinjenje detaljnije je istraženo i detektovano u određenim namirnicama, a posle ovog skrenuta je pažnja javnosti. Posebno su zabrinjavajuća istraživanja koja povezuju akrilamid sa pojavom nekih oblika raka. U organizmu se akrilamid konvertuje u glicidamid koji izaziva mutacije i oštećuje DNK. Akrilamid u hrani je javni zdravstveni problem, saopštila je Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) još 2015. godine, vodeći se rezultatima studija koje su sprovedene na životinjama, upozorivši da akrilamid u hrani potencijalno povećava rizik od razvoja raka kod ljudi u svim starosnim grupama. Dana 11. aprila 2018. stupila je na snagu uredba koja je ograničila akrilamid u hrani u EU.
Akrilamid je jedinjenje koje se nalazi i u hrani i to ne u svežoj, već samo može nastati prilikom obrade hrane na temperaturama iznad 120 stepeni Celzijusa i pri niskoj vlažnosti. Ovo podrazumeva prženje, pečenje u ulju ili standardno u rerni. Manje šanse za pojavu akrilamida imaju kuvanje, parenje i spremanje hrane u mikrotalasnoj pećnici, piše inexall.
Duže vreme i viša temperatura povećavaju količinu formiranog akrilamida.
Akrilamid je proizvod termičke obrade hrane i činjenica je da ga treba smanjiti. On se stvara i u domaćinstvu prilikom prženja i pečenja hrane, a ima ga u mnogim industrijskim proizvodima, pa i u duvanskom dimu. Preporuka je da bi trebalo smanjiti njegov unos.
5 sati