Rekao je kako se “dižu topovnjače i patrolni brodovi, i to za nevojne svrhe, čija upotreba, košta 15-20 hiljada kuna po satu plovidbe”.
- Videćemo kako se to selektivno nekome daje, a nekome ne, pa ćemo razgovarati je li to kazneno delo", rekao je Milanović. Da su među onima koji su se koristili prevozom vojske i ratne mornarice i hrvatski biskupi - potvrdili su u Vojnom ordinarijatu, prenosi hrvatski Večernji list.
Istakli su da su u ime Hrvatske biskupske konferencije uputili dopis Ministarstvu obrane, tj. molbu za prijevoz nadbiskupa i biskupa Hrvatske biskupske konferencije zbog zaređenja novog hvarskoga biskupa don Ranka Vidovića sa Hvara u subotu 22. maja.
"HBK je uputio molbu nama, a mi MORH-u, da se biskupi sa zaređenja u vreme pandemije vrate u Split. Nema tu ničeg spornog. Radilo se o suboti i terminu kada nije bilo redovnog, tj. letnog voznog reda, pa prevoz nije bio moguć, tako da smo tražili pomoć Hrvatske ratne mornarice. Bilo je 40 putnika, odnosno nadbiskupa i biskupa te visokog osoblja. Drugi su razlog bile krizme jer su biskupi trebali da stignu na vreme, a to ne bi bilo moguće jer nije bilo drugih linija. Poslali smo zahtev MORH-u i on nam ga je odobrio. Mogli su nam reći ne, ali nisu - objasnio je Večernjem listu generalni vikar Vojnog ordinarijata don Marko Medo.
Dopis je iz Vojnog ordinarijata upućen 15. aprila i navodi se da je na zaređenju predviđeno 25 do 40 hrvatskih nadbiskupa i biskupa te da “radi trenutne epidemiološke situacije i zbog činjenice da je na biskupskom ređenju predviđeno učestvovanje većeg broja nadbiskupa i biskupa, zamoljeni od mons. Ranka Vidovića, molimo da, ako ste u mogućnosti, po završetku biskupskog ređenja u popodnevnim satima osigurate povratak nadbiskupa i biskupa brodom Hrvatske ratne mornarice iz Hvara u Split”.
- To je jednostavno bio slučaj podrške civilnom stanovništvu, Crkva je zatražila pomoć i dobila ju je na taj način. Radi se o dušobrižništvu pomoraca, sedište mornarice je u Splitu, gde je i nadbiskupija, i zaključili smo da je to u skladu s epidemiološkim merama, da se biskupi zaštite od korone i jer nije bilo nikakve druge mogućnosti osim tog prevoza, koji je trajao tri-četiri sata. Nikakva komocija ili zloupotreba, nego potreba - kaže don Marko Medo.
U MORH-u su potvrdili da su biskupi prevezeni prema zapovedi načelnika Glavnog štaba admirala Hranja uz odluku ministra, donosi Večernji list.