Glas Javnosti

Evropska prestonica koja odiše zelenilom: Vilnjus će vas oduševiti prirodom, hranom i muzikom

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Glavni grad Litvanije proslavio je 25. januara 2023. 700. rođendan, a nekoliko meseci kasnije proglašen je za Zelenu prestonicu Evropske unije za 2025. godinu.

Kada želite da doživite neki grad, njegove tajne i zanimljivosti, koje nisu obavezno u turističkim vodičima, najbolje je da se obratite ljudima koji tamo žive. Upravo to su uradili i na britanskom Gardijanu, i dobili vodiča kroz glavni grad Litvanije – Vilnjus.


Ova godina je bila više nego dobra za Vilnjus. Litvanska prestonica je 25. januara 2023. proslavila 700. rođendan, a nekoliko meseci kasnije proglašena je za Zelenu prestonicu Evropske unije za 2025. I da, simbolično – dok Litvanija nastavlja da čvrsto odbacuje svoju sovjetsku prošlost i približava se Zapadu – Vilnjus bio domaćin samita NATO u julu.


Ukratko, stanovnici imaju čime da budu ponosni i srećni. S obzirom na napredak koji grad ostvaruje iz godine u godinu, njegovi stanovnici žele da svoju radost podele sa turistima željnim dobrog provoda. Grad je čak nedavno osnovao „noćnu kancelariju“ kako bi noćni izlasci bili što prijatniji, prijateljskiji i bezbedniji, a prema anketi engleskih novinara proglašen je za drugi grad za najbolji kratkoročni odmor u Evropi. Pa, kakve sve ovo ima veze sa Viljnusom?


Kultura

Smešten na osam kilometara od centra grada, okrug Lazdinai deluje kao još jedan mikrookrug sivih, blago oronulih sovjetskih nebodera. Ali to nije tačno, barem ne u potpunosti. Izgrađenu od 1963. do ranih 1970-ih, ovo stambeno područje razvila je grupa lukavih litvanskih arhitekata koji su se oslanjali na istraživačka putovanja u Finsku kako bi subverzivno stvorili zapadni životni prostor u Sovjetskom Savezu.

Ovaj kraj je slojevit, putevi su široki, a arhitektura je jedinstvena zahvaljujući povezanim petospratnim stambenim blokovima i neboderima od 16 spratova koji sada izgledaju distopijski. Godine 1974. Lazdinai je dobio Lenjinovu nagradu – najvišu nagradu koja se mogla osvojiti u SSSR-u – za arhitekturu, i postao je turistička atrakcija i nosilac urbanističkog planiranja širom Sovjetskog Saveza.


U blizini Viljnuske gradske kuće, kuća-muzej Kazis Varnelis je dom za više od 40 izložbenih prostora u kojima su izložena dela litvanskog umetnika, koji se vratio u zemlju 1998. nakon skoro četiri decenije u SAD. Varnelis je preminuo 2010. godine, ali je ostao poznat po svojim optičkim radovima koji uključuju 3D iluzije sa elementima konstruktivizma, minimalizma i apstrakcije. Neki ih smatraju modernističkim interpretacijama litvanske narodne umetnosti. Pored njegovog sopstvenog rada, muzej izlaže azijsku umetnost, skulpture i istorijski nameštaj koje je umetnik prikupio. Odrasli ulaz plaćaju „popularnih“ pet evra.

Hrana

Na 30 minuta hoda severno od centra grada nalazi se pijaca Kalvariju turgus, koja je deo društvenog tkiva grada od 1903. godine. Osim što ispunjava sve gastronomske i druge potrebe, pijaca služi kao grub, nepretenciozan kulturni podsetnik da je Vilnjus oduvek bio mesto suživota. Očekujte da čujete litvanski, poljski, ruski i beloruski kako govore u pozadini Pravoslavne crkve. Imajte na umu da su Litvanci svetska klasa u proizvodnji dimljenog mesa, kiselog povrća i mlečnih proizvoda, a svakako probajte domaći sir (varškes suris) koji je poseban.


Muzika i izlasci

Narodno pozorište opere i baleta je izvanredan komad modernističke arhitekture sa staklenim fasadama koji se nalazi blizu obala reke Neris. Izgrađen 1974. godine, objekat nudi sve što očekujete, od nastupa lokalnih muzičkih škola do operskih i baletskih predstava A-liste. Cene ulaznica počinju od oko 11 evra. Pored toga što je mesto po razumnoj ceni u poređenju sa drugim evropskim prestonicama, kodeks oblačenja je mnogo opušteniji nego na zapadu. Uz napomenu, muzičko obrazovanje je i dalje važna stvar u celoj zemlji.

Lukiskiu kalejimas 2.0 je na drugom kraju kulturnog spektra, a lokacija je služila kao glavni gradski zatvor od 1905. do 2019.

Nekada dom zatvorenicima, uključujući Vincasa Kudirku, autora litvanske himne, i Menahemu Begina, bivšeg premijera ministra Izraela, sajt sada služi za celogodišnje nastupe i izložbe koje ugošćuju mnoštvo modernih, mladih i alternativnih muzičara i umetnika iz Vilnjusa. To je takođe bila jedna od lokacija za snimanje popularne Netfliks serije „Stranger Things“.

Smeštaj

Vilnjus ima čak 62 odsto zelenih površina, što ga čini najzelenijim gradom u Evropi i trećim najzelenijim gradom na svetu. Imajući to na umu, Downtovn Forest & Hostel nudi najbolje iskustvo u gradu. Nalazi se u renoviranom delu grada Paupis, pristupačan je i udaljen 20 minuta hoda od starog grada. Ovde se tokom leta održavaju i koncerti na otvorenom uživo. Dvokrevetnu sobu sa kupatilom ćete naći već od 48 evra.


Glas javnosti/N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR