Glas Javnosti

Savremena hrana nam pravi bolesti: Zarada preko milion, a od zdavih namirnica ni traga

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Više od polovine kalorija koje se konzumiraju u prosečnom domaćinstvu u SAD ili Velikoj Britaniji dolazi od ultra-obrađene hrane. Potrošnja je već visoka u razvijenom svetu i brzo raste u zemljama u razvoju.

Međutim, nedavne naučne studije povezuju konzumaciju UPF-a sa ozbiljnim zdravstvenim problemima kao što su dijabetes, gojaznost, pa čak i rak. Iako trenutne studije ne mogu dokazati uzročnost, stručnjaci veruju da je smanjenje UPF-a u ishrani od suštinskog značaja za opšte blagostanje.


- Jedući ove stvari redovno, svaki dan, svaki obrok, akumulirajući sve ove hemikalije u našem telu, one nas teraju da se prejedemo za 25 odsto, rekao je Tim Spector, profesor epidemiologije na Kings College London i suosnivač ZOE – personalizovana aplikacija za ishranu.

- Većina ultra-obrađene ili brze hrane koju nađete ima više soli, masti i šećera. Dizajnirane su izuzetno ukusno, spremne su za jelo i agresivno se plasiraju na tržište, posebno deci, primetila je dr Kiara Čang sa Imperijal koledža u Londonu.

U Velikoj Britaniji, gde je 1 od 4 osobe gojazno, sve su veći pozivi prehrambenoj industriji i vladi da deluju i ponude zdravije opcije stanovništvu. Britanska industrija hrane i pića vredna 128 milijardi dolara je najveći proizvodni sektor u zemlji, koji zapošljava više od 400.000 ljudi.


- Pozivamo kompanije u prehrambenoj industriji da prijave skup zdravstvenih i održivih metrika koje bi bile obavezne“, rekla je Sophie Lavrence, koja vodi grupu investitora pod nazivom Investor Coalition for Food Polici, koja upravlja imovinom vrednom 7 triliona dolara.
- Moramo da se uverimo da vlada i preduzeća deluju kako bi zaista promenili okruženje hrane u kojem ljudi žive, rekla je Rebeka Tobi, viši menadžer za poslovanje i investicije u Fondaciji za hranu.

Glas javnosti/B06S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR