Glas Javnosti

BOLOVI U KUKU NISU UVEK OPASNI : Stručnjaci otkrivaju UZROK muke koja može biti prolazna!

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Bol u kuku koji se javlja u jutarnjim satima posle buđenja, može biti uzrok čestog problema koji posebno pogađa žene posle 40-te godine života. Bolovi obično muče gojazne osobe, one koji veći deo dana provedu u sedećem položaju, ali i sportiste koji jako naprežu tetive pri trčanju, posebno ako prebrzo povećavaju intenzitet fizičke aktivnosti

Reč je o glutealnoj tendinopatiji – hroničnoj ozledi tetive mišića zadnjice (gluteusa).

Radi se o učestalom problemu, koji ne mora da se leči hirurškim zahvatom. Lekari kažu da se pacijenti uglavnom žale na umerene od jače bolove.

–Bol se širi iz kuka do kolena i može u bitnoj meri da poremeti kvalitet života osobe, dovede do problema pri hodanju, pa čak i tokom spavanja – kaže specijalista medicine sporta dr Michael Yurubi Baptist Health Orthopedic Care.

 

Glutealni mišići spadaju u grupu velikih mišića u kuku i zadnjici. Jedna su od najvažnijih mišićnih grupa, imaju svakodnevnu ulogu u hodanju, trčanju, stajanju, penjanju uz stepenice. Mišići gluteusa rade na stabilizaciji zgloba kuka, pomažu u održavanju ravnoteže i pravilnog položaja kičme. U slučaju da su ovi mišići nedovoljno aktivni, može doći do bolova u donjem delu leđa, prednjem delu zgloba kuka i kolena.

Glutealna tendinopatija određuje se kao upala jedne ili više od ukupno tri tetive mišića gluteusa, koji je odgovoran za pokretanje kukova. Bol nastaje na spoljnoj i zadnjoj strani kuka, često se može pobrkati sa išijalgijom.

Bol u kuku u jutarnjim satima čest je simptom glutealne tendinopatije, bol je moguć i prilikom penjanja stepenicama, pri ležanju na bolnoj strani kuka, kada duže vreme sedimo ili držimo noge prekrštenima, pri osloncu na jednoj nozi. Pored naznačenih bolova u donjem delu leđa, moguć je i bol u preponama.

– Postoji mnogo razloga za bol u kuku, bitno je da zaustavimo sve aktivnosti koje povećavaju osećaj bola i odemo kod lekara. Dobra vest je da oko 90 odsto pacijenata dobro reaguje na konzervativnu terapiju. Poboljšanje stanja moguće je posle šest do osam nedelja od početka fizikalne terapije – objašnjava dr Yurubi.

Stanje se leči u odnosu na ozbiljnost problema i stepen upale jedne ili više od ukupno tri tetive mišića gluteusa. Pored fizikalne terapije, od pomoći su odgovarajuća fizička aktivnošt, injekcije i shock wave terapija.

Za pacijente sa blagom do umerenom glutealnom tendinopatijom posebno su korisne injekcije plazme bogate trombocitima, kaže dr Yurubi. Stručnjaci u ovom postupku koriste krv pacijenta iz koje se izdvajaju krvne pločice (trombociti), koji se potom, obično ultrazvučnim navođenjem, injekcijama ubrizgavaju u bolno mesto. Plazma bogata trombocitima (Platelets Rich Plasma / PRP) deo je krvne plazme sa dosta trombocita, faktora rasta i materija koje mogu da pomognu u procesu obnavlja oštećenog tkiva.

Glas javnosti/E klinika

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR