Glas Javnosti

BRIGE SVAKE MAME OKO FARBANJA TOKOM DOJENJA : Za ili protiv, šta kažu stručnjaci?

Porodica
Autor: Glas javnosti

Ukoliko žele da osveže izgled, mlade majke imaju dilemu da li je u redu da farbaju kosu tokom dojenja i da li će ovaj proces da šteti bebi.

U 2. i 3. trimestru, mnoge trudnice primećuju posebnu lepotu svoje kose - sija, raste bolje i postaje gušća. Razlog je povećanje nivoa estrogena. Međutim, nakon rođenja bebe značajno opada, pa se stanje kose pogoršava. Posle šest meseci, sve se vraća u normalu ako žena vodi računa o svom zdravlju. Pod uticajem hormona, kosa može promeniti ne samo svoju elastičnost i brzinu rasta, već i nijansu, blago posvetleti ili potamneti.

Pored promena u nivou hormona, na zdravlje kose mlade majke negativno utiču:

  • stres i hronični umor zbog nedostatka sna i nove rutine
  • nedostatak korisnih supstanci u telu, uključujući vitamine i mikroelemente , kao što je kalcijum
  • nedostatak odgovarajuće nege zbog vremenskog pritiska

Šta se može desiti sa kosom dojilje nakon farbanja?

  • Farbanje isušuje već oslabljenu i lomljivu kosu, zbog čega može početi aktivnije da opada. Kovrdže će se najviše istanjiti nakon blanša, jer ovaj proces zahteva agresivnija oksidaciona sredstva;
  • Boja tamne palete prvo opušta kosu, a zatim ispunjava njenu strukturu pigmentom. Što je više pigmenta, to je jača struktura. Ali ovo neće zaustaviti prirodni gubitak kose zbog hormonskih fluktuacija;
  • Rezultat može biti pogrešna boja ili neujednačena boja, jer se hemijski procesi u telu nakon porođaja odvijaju drugačije nego pre trudnoće .

Farbanje kose tokom dojenja: da li je opasno za bebu?

Konvencionalni proizvodi, čak i prirodne boje poput kane ili basme, mogu izazvati alergijsku reakciju kod žene nakon porođaja zbog slabljenja njenog imunološkog sistema. Zbog toga, pre upotrebe boje, preporučljivo je uraditi test osetljivosti na maloj površini kože.

Glavno pitanje: kako bojenje utiče na dobrobit majke i njenog deteta? Hemijski aktivne supstance sadržane u boji, kada se udišu, mogu "ići" sledećim putem: pluća - krv ​​- majčino mleko. Zbog toga je važno ne udisati isparenja amonijaka i veštačkih boja.

Stručnjaci Organizacije za informacije o teratologiji (OTIS), koji proučavaju razvojne anomalije, napominju da je malo verovatno da će bojenje uvesti značajne količine hemikalija u majčino mleko, jer vrlo malo njih ulazi u krv majke. Međutim, važno je koristiti proverene, dermatološki testirane farbe za kosu.

Korak po korak uputstvo za farbanje dojilje:

  • Neposredno pre slikanja, trebalo bi da nahranite bebu.
  • Postupak treba obaviti u dobro provetrenoj prostoriji. Dete ne bi trebalo da bude u blizini!
  • Prvo morate uraditi test alergije.
  • Nakon farbanja, preporučuje se da provedete malo vremena napolju kako bi miris boje ispario.
  • Nakon farbanja, možete iscediti prvu porciju mleka kako biste umanjili šansu da hemikalije uđu u telo vaše bebe.
  • Postupak bojenja se ne može sprovesti ako na koži glave postoje otvorene rane.
  • Kada se pitate da li treba da farbate kosu tokom dojenja , ne zaboravite na mogući neočekivani rezultat usled promena u hormonalnom nivou. Bolje je da farbanje obavite u salonu, obavezno upozorite tehničara da ste dojilja.
  • Korišćenje boje bez amonijaka će smanjiti rizik od alergija i pružiti dodatnu negu. Umesto amonijaka, takve kompozicije sadrže druge supstance koje nisu toliko štetne. Najčešća komponenta je ektoin. Ova supstanca deluje kao oksidaciono sredstvo, ali takođe štiti i vlaži kosu.

Da li je moguće farbati kosu dojilje sa bilo čim drugim? Jednostavan i siguran način da svoj izgled učinite živahnijim je korišćenje prirodnih boja, poput kane ili basme. Možete isprobati druge "prirodne" proizvode, ali mnogi od njih neće odmah dati rezultate.

Dakle, zlatna nijansa na svetlo smeđoj kosi može se postići uz pomoć infuzije kamilice, a infuzija rabarbare će joj dati laganu pepeljastu nijansu. Plavušama, svetlosmeđim i smeđokosim ženama crvenkast će dodati decokcija ljuski luka. Zahvaljujući jakom čaju, smeđokosa kosa može dobiti dublju i bogatiju boju. Kafa može svetlu kosu učiniti tamnijom, a limunov sok dodatno posvetliti plavuše.

Glas javnosti/Yumama

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR