Glas Javnosti

OSVEŽAVAJUĆI NAPITAK : Lubenica i đumbir

Hrana
Autor: Glas javnosti

Lubenica i đumbir mogu da budu osnova za izuzetno zdrav osvežavajući letnji napitak, a sve njihove zdravstvene koristi treba tretirati ne samo kao rashlađenje i osveženje.

Lubenica se gotovo u celosti sastoji od vode (oko 92 odsto). U njoj je velika količina vitamina A i C, kao i vitamina B6. Ovo omiljeno letnje voće je riznica antioksidanata, pre svega likopena, aminokiselina i minerala, ali i proteina. U njoj ima i kalijuma. Likopen je prirodno jedinjenje koje ovom povrću daje boju, a u lubenici ga ima više nego u paradajzu. Istraživanja ga dovode u vezu sa prevencijom brojnih vrsta karcinoma kao i zaštitom kostiju i srca. Uz to, lubenica je niskokalorijsko povrće, koje ne sadrži masnoće, holesterol i natrijum a ima dosta beta-karotena i fenolnih antioksidanata.


Gingerol je najvažniji bioaktivni sastojak đumbira sa antiinflamatornim i antioksidativnim efektima. Đumbir sadrži veliku količinu antioksidanata, baš kao i lubenica. Pomaže u smanjivanju edema, a studije pokazuju da jedinjenja iz đumbira mogu usporiti rast malignih ćelija kod kolorektalnog raka, karcinoma želuca i jajnika. Đumbir pomaže u ragulisanju niova „lošeg“ ili LDL holesterola i utiča ne probavu, jer sadrži vlakna.

Beta karoten je u lubenici zastupljen u zavidnoj količini u odnosu na drugo povrće. Koristan je za naš imunitet i smanjenje oksidativnog stresa, za zdravlje kože i očiju. Istraživanje iz American Journal of Hypertension navodi dobre efekte ekstrakata lubenice u smanjenju hipertenzije i snižavanju krvnog pritiska kod gojaznih odraslih osoba.

Zanimljivo je da se lubenica preporučuje i ženama u menopauzi zbog opšteg uticaja na zdravlje, nižeg krvnog pritiska i zdravijih arterija. Dobra je za varenje, a vitamin C pospešuje proizvodnju kolagena. Vitamin A je neophodan da bi nam koža i kosa bili zdraviji.

Đumbir je efikasan kod prehlade, visoke temperature, nadražajnog kašlja, poteškoća sa varenjem. Pojedine studije kažu da utiče i na smanjenje nivoa šećera u krvi, kao i da sprečava nastanak tromba. Materije iz svežeg đumbira pomažu telu da odbaci patogene mikroorganizme, poput ešerihije koli, šigele i respiratornog sinicijalnog virusa (RSV). Gingeroli sprečavaju rast oralnih bakterija, izazivača parodontoze i infekcija desni. Iskustva kažu da pomaže i kod mučnina koje izaziva hemoterapija

Korišćenje korena đumbira može ublažiti bolove u mišićima i kostima, ako se uzima oralno ili privija na bolna mesta.

Mane ove kombinacije

Nijednu namirnicu ne treba konzumirati u preteranim količinama. U slučaju lubenice moguća je alergija na likopen. Ako jedemo više od 30 mg likopena dnevno može doći do mučnine, dijareje i problema sa varenjem. Osobe koje imaju hiperkalemiju (višak kalijuma u ​​krvi), ne treba da konzumiraju više od dva parčeta lubenice dnevno. Lubenica sadrži dosta prirodnog šećera, pa bi osobe sa djabetesom ipak trebalo da je konzumiraju uz oprez.

Iako đumbir pomaže da se u trudnoći smanji mučnina, trudnice blizu porođaja ili osobe koje su imale pobačaj ne bi trebalo da ga uzimaju. Isto važi i za dojilje. Osobe koje imaju insulinsku rezistenciju i dijabetes mogu da konzumiraju đumbir, ali takođe u razumnim količinama. Đumbir može da uspori zgrušavanje krvi pa se tako ne savetuje da ga osobe na antikoagulantnoj terapiji koriste kao dodatak ishrani. Moguće su modrice i krvarenja.

Lubenicu secite na kocke pa blendirajte. Đumbir rendajte ili secite na kolutove. Poželjno je dodati kockice ili mrvice leda. Osobe koje vole da eksperimentišu sa koktelima ponekad upotrebe i malo bibera. Oni koji nemaju probleme se šećerom u krvi mogu da dodaju kašičicu meda. Ukrasite listićima nane koje takođe možete iseckati u sam napitak.

Glas javnosti/T02S

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR