Lišaj, takođe poznat i kao tinea, uobičajena je, površinska infekcija kože, kose ili noktiju. Uzrokuje ga određena vrsta gljivica koje se hrane keratinom. Veoma je zarazan i lako se širi kontaktom koža na kožu sa zaraženom osobom ili životinjom.
Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) prijavili su dva slučaja lišaja. Kako je navela ova agencija, dermatolog je 28. februara obavestio službenike javnog zdravlja o dva pacijenta koji su imali „tešku tineu koja se nije poboljšala” ni pošto su lečeni oralnim antigljivičnim lekom trebinafinom, koji je glavni tretman.
Izolati kulture kože svakog pacijenta poslati su u laboratoriju. Do marta, izolati su identifikovani kao Trichophyton indotineae, vrsta gljivica koja je veoma zarazna.
Infekcije ovom vrstom lišaja prijavljene su širom Azije, kao i u Evropi i Kanadi. Ovo je prvi put da je infekcija T. indotineae prijavljena u Sjedinjenim Državama.
Tokom protekle decenije, u Južnoj Aziji pojavila se epidemija „teške, antifungalne otpornosti” lišaja zbog brzog širenja T. indotineae, navodi CDC. Epidemija je „verovatno izazvana zloupotrebom i prekomernom upotrebom lokalnih antimikotika i kortikosteroida”, navodi CDC.
Infekcije izazvane T. indotineae obično uključuju „široko rasprostranjene, upaljene plakove koji svrbe” ili osip sa lezijama na telu, butini, pregibu butine, stidnoj regiji i/ili licu.
Izolati T. indotineae često su otporni na terbinafin.
CDC je saopštio da, s obzirom na pomenuta dva slučaja, lekari treba da razmotre T. indotineae kao dijagnozu pošto pristupi prve linije ne pomažu u rešavanju ovog zaraznog lišaja. S druge strane, lekari koji sumnjaju na ovu infekciju treba da obaveste državne ili lokalne službenike javnog zdravlja kako bi pomogni u testiranju. Predloženo je da pacijenti koji sumnjaju da imaju ovu infekciju treba da obaveste svoje lekare.
Glas javnosti/T02S