Glas Javnosti

Zaboravite nuklearni rat, najveća pretnja čovečanstvu krije se u opasnim bolestima

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

S obzirom na to da su SAD na ivici nuklearnog rata sa Rusijom, i sumornim upozorenjima o klimatskim promenama, mnogi veruju da bi ovi događaji mogli da okončaju ljudsku rasu, piše Dejli mejl.

Ali najveća pretnja čovečanstvu, jesu i dalje zoonoze, patogeni koji prelaze sa životinja na ljude, smatraju stručnjaci sa Univerziteta Harvard i Univerziteta u Njujorku.

U danas objavljenom uvodniku, oni su tvrdili da je Amerika „fundamentalno nespremna“, uprkos tome što je pandemija koronavirusa toliko sveža u glavama ljudi, kao i nedavni ptičji grip i virus Marburg.

SAD su jedan od najvećih uvoznika životinja.

 
Afrika i Kina, obično se smatraju mestima za koje postoji najveća verovatnoća da će izazvati pandemiju, gde su se pojavili ebola, Marburg, SARS i Covid. Ali, najnoviji izveštaj tvrdi da su SAD takođe jedna od zemalja u najvećem riziku od izbijanja zoonoza, sa potencijalom pandemije jer su jedni od najvećih svetskih uvoznika živih životinja. SAD uvoze 200 miliona godišnje u vrednosti od 3 milijarde dolara. Poređenja radi, u Kini se uvoz procenjuje na 945 miliona dolara.

Sledeća epidemija u Kini

Virusi mogu da skaču između vrsta, ako pronađu slične receptore na ćelijama nove vrste za koje se mogu vezati i izazvati infekciju.

Ovo je poseban rizik za ljude sa virusima koji mogu da zaraze druge sisare, kao što su svinje, jer njihove ćelije imaju veoma slične receptore kao kod ljudi. Stručnjaci su već upozorili da bi sledeća epidemija zoonoza mogla da se dogodi u Kini zbog njenih tržišta vlažne hrane, kao i u Ruandi i Brazilu, gde urbanizacija i poljoprivredna ekspanzija dovode ljude u kontakt sa divljim životinjama od kojih bi bili odvojeni.

Stručnjaci strahuju da bi ptičji grip mogao da mutira i ubije više od 50 odsto ljudi koji ga obole.


Novo leglo opasnih virusa

Slučajevi ubice soja H5N1, koji su na rekordnom nivou, već su skočili sa ptica na lisice, vidre i kune. Ali takođe upozoravaju da bi Teksas, jedan od vodećih svetskih proizvođača mesa, takođe mogao da bude leglo opasnih novih virusa. Dr Dženifer Nuco, stručnjak za javno zdravlje na Univerzitetu Braun na Rod Ajlendu, koja nije bila uključena u uvodnik, rekla je da velika gustina mesnih životinja u državi u lošim, nehigijenskim uslovima povećava rizik od prenošenja bolesti sa životinje na čoveka.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR