Glas Javnosti

VIRUSI KOJI NAPADAJU SRCE : Da li se može zaobići taj problem, EVO šta kažu stručnjaci!

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Virusi, bakterije i bolesti srca su u tesnoj vezi. Neka naizgled beznačajna infekcija može da dovede do srčanih problema.

Zamislite svoje srce kao kuću, koja ima zidove, kao što i srce ima zidove, vrata, koji su ventili, ali imate i vodovod i struju, a virus može da utiče na sve delove kuće, objašnjava dr Jorge Alvarez interventni kardiolog sa Methodist Cardiology Clinic u San AntonijuVakcinacija protiv virusa covid 19, gripa i drugih bolesti način je na koji pacijenti sa kardiovaskularnim bolestima mogu da spreče moguće komplikacije.

Stručnjaci priznaju da se pacijenti nekada mogu izgubiti u svojevrsnom vrtlogu novih informacija, ali i dezinformacija o vakcinaciji. Virusi na različite način mogu da naškode zdravlju srca i krvnih sudova. Infekcija može dovesti do zapaljenja, objašnjava kardiolog dr Saate Shakil asistent na University of California u San Francisku.

Bolesti isprovocirane delovanjem virusa kao što su covid 19, virusi gripa, respiratornog sincicijalnog virusa, ali i bakterijske bolesti kao što je upala pluća mogu da deluju na zdravlje srca. U najtežim slučajevima, zapaljenje može dovesti do pucanja plaka, krvnog ugruška i dovesti do srčanog ili moždanog udar, rekla je dr Shakil.

Istraživanja objavljena 2018. u časopisu the Journal of the American College of Cardiology navode da su kod 20 odsto odraslih pacijenta sa respiratornim sincicijalnim virusom mogući problemi kao što su srčani udari i srčana insuficijencija.

Virus covid 19 dovodi se u vezu sa povećanim rizikom od nepravilnih otkucaja srca, srčane insuficijencije i koronarne bolesti. U studiji objavljenoj 2021. u  časopisu The Lancet, covid 19 se navodi kao faktor rizika za srčani i moždani udar.

Mogućnost od srčanog udara može da bude i do šest puta veća u nedeljama posle dijagnoze gripa, objašnjava studija iz 2018. godine objavljena u časopisu The New England Journal of Medicine.

Doktori dodaju i da virus ne mora direktno da napada srce kako bi ugrozio njegov rad. Pacijenti sa upalom pluća mogu  da imaju probleme sa disanjem, da na taj način dodatno naprežu srce i remete njegovu pravilnu funkciju. Visoka telesna temperatura uzrokovana infekcijom kod nekih bolesnika može da dovede do nepravilnog srčanog ritma.

 

Vakcinacija je do sada u nauci jedini mogući način da se zaštitimo od delovanja virusa i bakterija. Istraživačko pismo objavljeno  u The Journal of the American College of Cardiology navodi, na osnovu uvida u zdravstveno stanje više od 1.9 miliona osoba zaraženih virusom covid 19, da vakcinacija protiv ovog virusa smanjuje rizik od kardiovaskularnih komplikacija.

Analiza objavljena u Journal of the American Heart Association 2021. godine tvrdi da vakcinacija protiv gripa za 18 odsto smanjuje šanse od teških komplikacija kardiovaskularnih bolesti. Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti upućuje sve pacijente koji pate od ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti, ili su pretrpeli moždani udar, da se posavetuju sa svojim izabranim doktorom o vakcinaciji protiv gripa, pneumokokne bolesti, covid 19.

Stručnjaci naglašavaju da trudnice, osobe sa oslabljenim imunim sistemom, pacijenti stariji od 50 godina ne bi trebalo da primaju vakcinu protiv gripa u obliku spreja za nos. To ne znači da ne treba da se vakcinišu, već pre svega, da je potrebno da prime vakcinu koja je prilagođena njihovom uzrastu i zdravstvenom stanju.

Lekari kažu da vakcine mogu da imaju neželjene efekte, ali i dodaju da koristi od vakcinacije ipak prevazilaze sve moguće nuspojave. Vakcina protiv delovanja virusa covid 19, na primer, povezana je sa retkim slučajevima miokarditisa i perikarditisa. Stručnjaci preciziraju da je veoma bitno kada se govori o neželjenim reakcijama na vakcinu, sve posmatrati u određenom kontekstu.

– Rizici od vakcinacije su veoma retke i minorne u odnosu na korist i zaštitu koje pružaju vakcine, jer imunizacijom smanjujemo šanse od teških komplikacija bolesti, lečenja u bolnici i kardiovaskularnih problema – navodi dr Gregory Piazza sa Brigham and Women’s Hospital u Bostonu i vanredni profesor na Harvard Medical School medicine.

Glas javnosti/E klinika

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR