Kod kuće, u svlačionici u teretani ili u lekarskoj ordinaciji, stajanje na vagu obično stvara barem malu neizvesnost ili nelagodu.
Danas, neki kažu da je za većinu zdravih ljudi telesna težina samo jedan od nekoliko pokazatelja koji daju uvid u stanje u kojem se nalazite. “Naša težina je samo jedan broj”, kaže Nataša Bujan, lekarka porodične medicine u Finiksu i članica Američke akademije porodičnih lekara.
“To ne odražava naše celokupno zdravlje.” Ako ste, poput većine nas, odrasli u generaciji kada je težina određivala određeni nivo lične vrednosti, može biti zbunjujuće da znate koliko često treba da se merite.
Stručnjaci su nam rekli koliko je učestalo merenje odluka koja bi trebalo da bude u skladu s vašim ličnim zdravstvenim ciljevima, životnim stilom i vašim stavom o težini i celokupnom zdravlju. Zdravstveni radnici dali su nam savete koliko često treba da stajemo na vagu te alternativne metode praćenja napretka zdravlja. Bilo da ciljate na gubitak težine, izgradnju mišića, održavanje trenutne težine ili jednostavno pazite na svoje opšte zdravlje, razumevanje najboljeg načina (i vremena) za merenje može da napravi veliku razliku. Evo koliko često bi trebalo da se merite.
Angela Fals, lekarka za gojaznost i pedijatar kaže da iako je konvencionalno mišljenje dugo smatralo da su dnevna merenja najdelotvornija za mršavljenje, istina je da koliko često bi trebalo da se merite se razlikuje od osobe do osobe.
Dr Fals kaže da nedeljno merenje može da bude delotvorno. Provera težine jednom nedeljno može da ponudi tačan odraz vašeg napretka, smanji zabrinutost oko težine i pomogne u praćenju promena, piše The Healthy.
Maksin Smit, registrovana dijetetičarka s klinike Klivlend, slaže se oko delotvornosti nedeljnog vaganja i predlaže da odaberete određeni dan svake nedelje, poput na primer svakog petka. Usklađenost s danom u nedelji može da vam pruži jasan uvid u trendove promena vaše težine i fleksibilnost u vašem životnom stilu.
Konsenzus među stručnjacima je da je doslednost u ponašanju, a ne učestalost, ključna. Istraživanje iz 2017. zaključilo je da su najbolji rezultati u mršavljenju došli iz obrasca ponašanja koji uključuje redovno merenje, praćenje ishrane i bavljenje najmanje 60 minuta telesnom aktivnošću visokog intenziteta.
Za delotvorno praćenje težine dr Fals preporučuje vaganje ujutru nakon korišćenja kupatila, a pre jela ili pića. Uvek koristite istu vagu kako biste osigurali pouzdanost. Ovaj pristup daje tačniju sliku vašeg napretka.
Dr Fals savetuje roditeljima: ne preporučuje merenje dece. Objašnjava da kod male dece previše fokusiranja na brojku na vagi može da dovede do nezdrave opsednutosti težinom, potencijalno izazivajući poremećaje u ishrani i probleme sa slikom tela. Predlaže da prikladnije razdoblje za redovno merenje dolazi kasnije. “Za starije tinejdžere i odrasle koji mogu da pristupe mršavljenju iz uravnoteženije perspektive, često ili svakodnevno merenje može da bude motivacioni alat i pomoći da ostanu na putu prema cilju.”
Ako ste u bilo kojem trenutku pratili dnevno merenje, dr Fals kaže da nije čudno ako vam je to izazvalo stres ili negativno uticalo na vaše raspoloženje. Dnevna težina može da varira zbog prirodnih činilaca poput zadržavanja vode i hormonalnih promena. “Normalno je videti razliku od nekoliko kilograma iz dana u dan”, kaže dr Fals, beležeći varijable kao što su doba dana, odlazak u toalet i menstrualni ciklusi kod žena.
Istraživanja su takođe utvrdila jasnu vezu između težine i sna. Neadekvatan san može da poveća nivo kortizola, hormona stresa, što dovodi do povećanog apetita i želje za slatkom, prerađenom hranom, što doprinosi gojenju. Osim toga, nedostatak sna može da oduzme energiju potrebnu za telesnu aktivnost.
Dr Falls ističe da danas postoje različite metode praćenja mršavljenja ili gojenja koje ne uključuju vagu. Dok brojanje kalorija ili merenje hrane može da bude zamorno i dugoročno manje delotvorno, ona predlaže jednostavne tehnike poput korišćenja veličine šake za procenu porcija obroka – to može da bude od velike koristi. Takođe kaže da aplikacije za praćenje obroka, fitnesa i spavanja, merenje koraka i aplikacije za kućne vage mogu da budu korisne.
Dr Bujan naglašava važnost fokusiranja na opšte zdravstvene ciljeve i na to kako se osećate. Na primer, ako vam je cilj da jedete zdravije, pratite učestalost domaćih obroka ili dnevni unos povrća. Ako trenirate za određeni fitnes cilj kao što je trčanje na 5 km, pratite svoje dnevno trajanje vežbanja i napredak tokom vremena. Ona veruje da ovi smisleni ciljevi i metrika značajno utiču na celokupno zdravlje više od same težine.
Glas javnosti/ N01S