Umor i vrtoglavica su česti uobičajeni simptomi za niz bolesti i stanja. Ponekad nam nije ništa – nismo bolesni ali osećamo kombinaciju oba simptoma, od kojih jedan može biti intenzivniji. Pored toga, mogu da se prepliću. U većini slučajeva osnovni uzrok može da se reši, a evo kada je potrebno ipak potražiti pomoć lekara i koji su uzroci koji zahtevaju dijagnostiku i terapiju.
I umor i vrtoglavica, ukoliko ne postoji neko hronično stanje za koje znamo da postoji pa za njega možda imamo i terapiju, trebalo bi da se reše lako jer će proći sami od sebe. Međutim, neki vidovi vrtoglavice, kao što je iznenadna vrtoglavica koja ne prolazi ili se intenzivira uz umor, može da bude signal upozorenja za nešto ozbiljnije.
Za umor koji nije prolazan već remeti svakodnevno funkcionisanje, ekstremni fizički ali i mentalni umor koji ne nestaje odmorom ili dovoljnom količinom kvalitetnog sna, trebalo bi svakako potražiti uzrok. Uz umor i vrtoglavicu ponekad može da se javi i nesvestica, kao i fizička nestabilnost. Svi ovi simptomi, posebno ako ne prođu brzo ili se intenziviraju, zahtevaju javljanje lekaru i dijagnostiku.
Spektar stanja koja mogu da izazovu vrtoglavicu i umor je širok, a evo pet može izazvati i vrtoglavicu i umor. Evo pet najčešćih uzroka za pojavu ovih kombinovanih simptoma.
Umor kao simptom je i glavno obeležje sindroma hroničnog umora. Može biti toliko jak da čovek jednostavno ne može da se „pomeri“ niti da obavlja svakodnevne aktivnosti. Uz umor u vrtoglavicu, osobe koje imaju sindrom hroničnog umora mogu da imaju i sledeće simptome:
Svi ovi simptomi mogu da budu blagi, umereni ili teški, i da imaju tendenciju da se pogoršaju posebno nakon vežbanja ili nekog većeg napora.
Do hipoglikemije dolazi kada se nivo glukoze u krvi spusti ispod normalnog. Stanje se obično javlja u slučajevima dijabetesa, zbog problema sa metabolizmom insulina. Simptomi blage do umerene hipoglikemije mogu se razlikovati od osobe do osobe. Javljaju se brzo, a to su često umor i vrtoglavica. Još neki od simptoma hipoglikemije su:
Ljudi sa teškom hipoglikemijom često ne mogu da unose ni tečnost ni hranu, mogu da dožive ozbiljne napade, konvulzije i gubitak svesti. radi se o hitnom stanju koje je ugrožavajuće za život.
Gvožđe pomaže da kiseonik normalno cirkuliše telom, dolazi do svih organa i održava zdravim ćelije i tkiva. Nedostatak gvožđa može da dovede do anemije i to je jedan od najčešćih razloga umora, vrtoglavice i malaksalosti. Ostali simptomi su:
Osobe koje najviše izložene riziku od anemije su :
Neka hronična stanja ili bolesti kao što je čir (peptički ulkus), celijakija ili inflamatorna bolest creva, takođe mogu povećati rizik od razvoja anemije.
Glas javnosti/T02S