Glas Javnosti

TUŽNA ISTINA: Pažnja nam traje 49 sekundi

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Pažnja koja traje manje od minut, ne dovodi nužno do kliničke dijagnoze. Poremećaj pažnje događa se onda kada, zbog dekoncentrisanosti, osoba ne može normalno da funkcioniše i vrlo teško trpi dosadu

Četrdeset devet sekundi. Toliko traje pažnja koju možemo da posvetimo određenoj temi, pokazalo je najnovije istraživanje Svetske zdravstvene organizacije. Stručnjaci upozoravaju da ljudi sve češće traže pomoć jer imaju probleme sa koncentracijom. UNA je zato proveravala zašto nas pažnja drži tako kratko?

Generacija smo koja uglavnom ne čita do kraja, a ako čita - ne pamti, ili pak ne čuje onda kada sluša. Procena stručnjaka je da se danas svaka osoba teško koncentriše. Kratak fokus i rasutu pažnju imamo zbog toga što smo prezasićeni najrazličitijim sadržajima, kažu psiholozi.

"Živimo u vremenu koje je prepuno informacija i koje nam jako brzo dolaze. Naš mozak je preopterećen informacijama koje iz minuta u minut se menjaju. A sa druge strane - život na internetu koji nudi brze sadržaje, kratke sadržaje, tu ima i zvuka i slike i nekih elemenata koji nam pobuđuju snažne emocije", kaže Jelena Vukičević iz Edukativnog centra za lični i profesionalni razvoj.


Pažnja koja traje manje od minut, ne dovodi nužno do kliničke dijagnoze. Poremećaj pažnje događa se onda kada, zbog dekoncentrisanosti, osoba ne može normalno da funkcioniše i vrlo teško trpi dosadu.

"Osobe koje imaju poremećaj pažnje imaju gubitak samopoštovanja i samopouzdanja. One, jednostavno, u nekom momentu ne postižu one rezultate koje bi trebalo da postižu sa obzirom na svoje intelektualne kapacitete i obrazovanje. I tu nastaje problem u stvari", istakla je dr Aleksandra Parojčić iz Instituta za mentalno zdravlje.

Problem se rešava odgovarajućom psihoterapijom. Prethodno, možemo da pokušamo i sami - promenom svakodnevnih navika.

"Rešenje je u boljoj higijeni svakodnevnog življenja. Da dobro strukturišemo svoj dan, svoju nedelju i da u tom danu, u toj nedelji, obavezno imamo periode bez uređaja. i da učimo sebe da završavamo zadatak jedan, pre nego što krenemo da radimo novi zadatak", zaključila je Jelena Vukičević.

A možete i da testirate sebe. Ovaj prilog trajao je više od dva minuta. Jeste li ostali koncentrisani do kraja ili ste odlutali posle 49 sekundi? Iako odgovor znate samo vi, ne bi trebalo da ga zanemarujete.

Glas javnosti /U01S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR