Praznici najteže padaju onima koji su između dve Nove godine i Božića izgubili neku blisku osobu, koji su se razveli ili odraslo dete ispratili svojim putem. Ako su na kraju ostali sasvim sami između četiri zida – tuga i beznađe preovladavaju, usmeravaju na pitanje o smislu i sadržaju njihovog života, što samo pojačava samosažaljenje.
Poseban doživljaj usamljenosti i patnje postoji ne samo kada su u pitanu ovi, već i svi drugi praznici kada se porodica obično okuplja. Treba da prođe bar jedan godišnji ciklus da bismo, provevši te iste, nekada drugačije osmišljene praznike, naučili da provodimo ili bar lakše tolerišemo posle rastanka, gubitaka ili promena.
Saveti
Praznične depresije su česte kod ljudi koji žive u inostranstvu. Tokom godine život dobro funkcioniše, ali kada dođu praznici pokreću se osećanja nostalgije, tuge i želje da osoba bude tamo gde su njoj bliski ljudi, porodica i prijatelji.
ada nije u mogućnosti da to ostvari, može reagovati tužno i depresivno.
Kako biste prebrodili prazničnu depresiju, potrebno je da svoja očekivanja tokom ovih dana svedete na realnu meru. Ne trudite se da promenite ono na šta ne možete da utičete.
Pokušajte sebi da napravite što bolju atmosferu za praznike. Stupite u kontakt sa prijateljima za koje znate da su blizu vas i sa kojima ste bliski i razgovarajte o tome da zajedno provedete novogodišnju noć.
U svakom slučaju vreme praznika odvojite da maksimalno udovoljite sebi i svojim potrebama, odmorite se od obaveza i od posla i uživajte u zimskim čarolijama dok traju,piše Prva.