Ništa lepše nego konačan dolazak dugo očekivanog sunca da podigne raspoloženje, ali i da konačno skinemo čarape i odložimo ih na dno ormara.
Sa zadovoljstvom, posežemo za laganijom odećom i otvorenim lepim sandalama. Međutim, uz njih nam nekako ne ginu i žuljevi, barem dok se stopalo ne navikne na otvorenu obuću.
Kako ih sprečiti i lečiti otkriva britanski pedijatar Toni Gavin.
"Ako se trenje nastavi, tanki slojevi kože će se odvojiti i uzrokovati crvenilo i upalu. Ujedno će se formirati vodeni plik" - rekao je dr Gavin. Ističe da je bitno imati kvalitetnu obuću u kojoj je lako hodati, ali znamo da današnja moda donosi razne modele koji to nisu.
On tvrdi da većina ljudi dobija žuljeve, naročito u vreme prelaska iz zimske u letnju obuću.
"Kako biste smanjili mogućnost dobijanja žulja, neka vam stopala budu što duže vreme suva, a obuća bi trebalo da ima podesivu kopču, za fleksibilnost" - savetuje doktor.
Ako se pojavi žulj, naglašava da nikako ne treba da ga bušimo.
"Žulj se ne sme uništavati, seći, bušiti i slično, već izrežite rupu u malom komadu pamuka ili filca i zaštitite to mesto. Većina žuljeva prolazi u roku od tri do sedam dana" - ističe on.
Međutim, ako primetite infekciju, osećate da vam je koža bolna, vruća ili da se na njoj nakuplja gnoj, posetite lekara, piše Najžena.