Glas Javnosti

ŠTA SVE MOŽE DA UZROKUJE UBRZAN RAD SRCA : Obratite pažnju na simptome!

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Ubrzano lupanje srca ili palpitacija signalizira da postoji neki problem ili jednostavno nas upozorava da smo popili previše kafe. Kratkotrajne promene u otkucajima srca lekari nazivaju lupanje srca – osećaj kao da srcu nedostaju otkucaji, odnosno „preskače“, juri ili jako lupa. Lupanje srca može da se osti u grudima, grlu ili vratu.

Šta je lupanje srca?

– Bez ikakvih drugih simptoma, ubrzan rad srca nije opasan. Ali, ako osećate palpitacije, odnosno  ubrzano lupanje srca zajedno sa drugim simptomima, poput visokog pulsa, kada je broj otkucaja srca 110 u minuti ili više, vrtoglavice, bolova u grudima ili problema sa disanjem, trebalo otići na lekarski pregled ili u hitnu ppomoć – objašnjava kardiolo dr Justin Lee sa Cleveland Clinic. 

 

Lupanje srca je kratkotrajna promena u ritmu rada srca. Srce radi tako što „pumpa“ krv koja  cirkuliše telom, što čovek obično ne oseća. Zato, kada iznenada osetimo lupanje, ubrzan rad srca, možemo da se uplašimo. Lupanje srca može da se oseti kao:

  • ubrzan ritam
  • treperenje u grudima
  • nedostatak otkucaja
  • osećaj kao da srce „juri“.

Šta uzrokuje ubrzan rad srca?

Propušteni otkucaji u gornjim komorama srca nazivaju se atrijalni ventrikularni kompleksi. Kada dolaze iz donjih komora srca, nazivaju se prevremenim ventrikularnim kompleksima .

– Veoma česte palpitacije, kada imate osećaj lupanja koji se dešava više puta dnevno, treba da proveri zdravstveni radnik. Ali, ako osećate nešto poput treperenja, jednom ili dva puta dnevno, sa normalnim otkucajima srca, moglo bi da postoji nešto u vašem životu što to pokreće – ističe dr Lee koji savetuje da bi pronalaženje okidača značilo da bi te radnje mogle da se izbegnu i smiri „treperavo“ srce.  Ljudi se često pitaju šta bi moglo da uzrokuje lupanje srca kada je puls normalan i osećaju se dobro.

– Često je „nepreteće“ lupanje srca posledica povećanja nivoa adrenalina u našem telu. Adrenalin je hormon koji prebacuje naše telo u režim „bori se ili beži“. On ubrzava srce kako bi pripremio  telo kada oseti pretnju – pojašnjava kardiolog dr Lee i kao neke uobičajene uzroke navodi:

1. Jake emocije
Taj osećaj zaljubljivanja nije jedina emocija od koje srce može da se ubrza. I, da, istina je da nervoza i iščekivanja koja mogu da dođu sa zaljubljivanjem mogu, u stvari, da pokrenu srce da i uzrokuju da „preskoči“. Druge jake emocije takođe mogu da izazovu lupanje srca:

  • Bes
  • Anksioznost
  • Strah
  • Nervoza
  • Panika
  • Stres.

– Često, naša srca počinju brže da kucaju kada osćamo jake emocije ili se osećamo neprijatno u nekoj situaciji. To je naš simpatički nervni sistem (odgovor borbe ili bekstva) koji nam pomaže da se odbranimo od onoga što vidi kao pretnju. Ta aktivacija može da uzrokuje da srce kratko „poskoči“ ili zatreperi – objašnjava dr Lee i preporučuje da se srce smiri i vrate otkucaji na pravi put pomoću vežbi dubokog disanja i drugih tehnika opuštanja.

2. Prekomerna količina kofeina
Taj dupli espresso ili dupla domaća kafa možda neće učiniti nikakvu uslugu našem srcu. Istraživači kažu da je studija pokazala da je konzumacija kofeina bila dovedena u vezu sa povećanim lupanjem srca za 54 procenata. Kofein je stimulans. On budi naš centralni nervni sistem, izazivajući trzaj i stavljajući telo u stanje pripravnosti. Ali, previše energetskih napitaka može da uzrokuje da srce počne da treperi. Koliko je kofeina potrebno da izazove palpitacije zavisi od osetljivosti osobe na kofein i druge faktore. Zdrave odrasle osobe ne bi trebalo da piju više od 4  šoljice kuvane kafe dnevno.

3. Pušenje
Kao i kofein, nikotin je stimulans koji može da poveća broj otkucaja srca i izazove palpitacije. Nikotin, bilo iz cigareta ili e-cigara, stvara zavisnost i opasan je za srce, pluća i druge organe. Prestanak pušenja je zato jedan od najboljih načina da smanjite rizik od srčanih bolesti, raka i drugih smrtonosnih stanja.

4. Trudnoća
Kada je žena trudna, volumen krvi se mnogo povećava kako bi podržao rast fetusa. Telo mora dodatno da se trudi kako bi pomerilo tu krv, što može da dovede do povremenog lupanja srca. Palpitacije u trudnoći su veoma česte, posebno u trećem tromesečju, ali ako su baš česte a žena već ima srčanih problema potrebano je da ode na lekarski pregled.

5. Aritmija
Postoji razlika između palpitacije (prolazna promena u otkucaju srca) i aritmije, otkucaja srca koji je prebrz ili prespor tokom dužeg vremenskog perioda. Neke aritmije mogu dovesti do moždanog udara i srčane insuficijencije. Palpitacije su simptomi koji mogu da se osete – treperenje, lupanje… ali puls govori koliko brzo srce kuca.

Glas javnosti/E klinika

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR