Glas Javnosti

ŠTA JE KONSTIPACIJA I KAKO UTIČE NA ORGANIZAM : Stručnjaci objašnjavaju ozbiljnost problema

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Veza između zdravlja stomaka i mozga je mnogo veća nego što se u prvi mah smatralo. Nova istraživanja tvrde da neki uobičajeni stomačni problemi, kao što je konstipacija (zatvor) mogu biti faktor rizika za razvoj ozbiljnih bolesti mozga

Studija koja je predstavljena na ovom skupu tvrdi da je hronična opstipacija faktor rizika za razvoj kognitivnih problema. Stručnjaci navode da konstipacija utiče na brže starenje organizma, dok druge dve studije ističu određene crevne bakterije kao okidač koji može u najtežim slučajevima dovesti do demencije. Ove studije nisu još objavljenje u recenziranim časopisima.

Toksini ostaju u organizmu i narušavaju zdravlje

I pored toga što mnogi neurolozi naglašavaju da nauka još nije otkrila tačan uzrok nastanka Alchajmerove bolesti, zagovornici ove teorije ističu da je za dobro zdravlje neophodna redovna eliminacija toksina iz tela.

– Ukoliko telo nije u mogućnosti da se na adekvatan način oslobodi toksina, oni ostaju u organizmu i mogu da utiču na zdravlje na različite načine. Potrebno je više istraživanja koja bi ispitivala vezu između creva i mozga, ali ovo je dobar početak –  kaže Christopher Weber, direktor globalnih inicijativa iz Alzheimer’s Association, koji nije bio uključen u ova istraživanja.

Istraživanje ukazuje na korelaciju, a ne na uzročnost

Stručnjak za ishranu Chaoran Ma Čaoran Ma sa The University of Massachusetts Amherst i vođa studije koja je ispitivala vezu između zatvora i kognitivnih smetnji objašnjava da je istraživanje analiziralo podatke o pražnjenju creva, tri dugotrajne studije u kojima je učestvovalo 110.000 osoba.

Utvrđeno je da osobe sa hroničnom opstipacijom imaju lošije kognitivne sposobnosti u poređenu sa osobama koje nisu imale problema sa pražnjenjem creva.

 Osobe sa hroničnom opstipacijom imale su u digestivnom traktu više bakterija koje utiču na upalu i manjak bakterija čiji je zadatak da razgrađuju dijetalna vlakna – kaže Ma. Ovo istraživanje je ukazalo na korelaciju, a ne na uzročnost, što na kraju znači da ova studija ne dokazuje da zatvor slabi kognitivne sposobnosti.

Istraživanje je značajno za starije osobe

Istraživači ne znaju kako i zašto zatvor može delovati na mozak i dovesti do slabljenja kognitivnih sposobnosti, ali navode da je ovo istraživanje posebno bitno za starije osobe, kod kojih je veća verovatnoća da će patiti od zatvora, zbog slabije pokretljivosti, upotrebe nekih lekova ili namirnica siromašnih biljnim vlaknima.

Autori dve druge studije predstavljene na konferenciji su stručnjaci UT Health San Antonio iz Teksasa. Ove dve studije navode vezu između specifične crevne bakterije i rizika do razvoja demencije.

Glas javnosti/T02S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR