Uzrok preuranjene menopauze može biti genetski pedodređen, hronični stres, trauma – kako fizičke tako i psihološke prirode, neadekvatna ishrana, pušenje.
Simptomi rane menopauze
Menopauza sa sobom donosi fizičke i psihičke promene u vidu nesanice, noćnog znojenja i česte i nagle promene raspoloženja. Prvi najjasniji simptomi su neredovni ciklusi ili izostanak menstruacije. Te simptome uvek prati preterano i iznenadno znojenje koje se naziva valung, a sve pomenuto ukazuje da su jajnici počeli da proizvode manje estrogena.
Ono što iz tog stanja potencijalno sledi je suvonja vagine i smanjenje seksualne želje, ali suvoća kože i usta. Može doći do variranja telesne težine, probavnih smetnji i napada panike.
Pored toga tu su i promene raspoloženja izazvane hormonskim fluktuacijama. Prisutni su i fizički umor i glavobolja, smanjenje seksualne želje i proširenje vena.
Žene u menopauzi imaju niži nivo estrogena, a on može dovesti do promena zdravlja žene i povećati rizik za određena stanja poput osteoporoze. Povećava se rizik i od raka debelog creva, jajnika, bolesti desni i paradentoze, stvaranja katarakte. Ne postoji terapija koja može preokrenuti i sprečiti prevremenu menopauzu, ali se simptomi mogu ublažiti.
Hormonska ili estrogenska terapija je dostupna u različitim oblicima – pilule, flasteri, transdermalni sprejevi, gelovi i kreme. Hormonska terapija je najefikasniji način za kontrolu simptoma poput valunga i vaginalne suvoće.
Koju god promenu da primetite obavezno se obratite svom ginekologu.
7 sati