Naime, sve više poslova vezano je za rad na kompjuteru, međutim dugotrajno sednje i pisanje, vremenom izaziva zdravstvene smetnje kod ljudi, bolove u ruci i vratu, kao i ukočenost, piše Blic.
Posledice dugogodišnjeg rada za računarom, počela je da oseća i devojka koja živi u Banjaluci kojoj se pojavila bol, ali i nemoć u desnoj ruci, tolika da joj povremeno ispadaju stvari iz ruke, piše ovaj portal.
– Imam konstantne bolove u ruci i trnjenje iz ramena prema prstima. Doktor kaže da to može biti posledica konstantno istih pokreta rukom – rada za tastaturom i mišem. Išla sam na terapije dva meseca, koje obuhvataju struju, ultrazvuk, hidromasaže, masaže i vežbe; malo se situacija popravila, ali problem nije u potpunosti rešen. Nastavila sam da radim vežbe, pijem lekove i nosim fiksator za taj deo ruke, ali i dalje osećam trnjenje – priča za Srpskainfo ova dugogodišnja radnica.
Doktori preciziraju da je glavni razlog deformiteta sedeći način života, na koji se još nadovezala i česta upotreba mobilnog telefona.
– Bolovi se javljaju kao posledica neuravnoteženosti mišića trupa zbog asimetrije i povijjenosti, najčešće nakon dužeg sedenja i stajanja u nepravilnim položajima. Korištenjem modernih tehnologija, računara i telefona, deca zadržavaju nepravilne položaje tokom dužeg vremenskog perioda. Tome doprinosi trenutna epidemiološka situacija, koja zahteva da deca pomoću ove tehnologije stupaju u kontakt sa nastavnicima i drugim učenicima – pojasnili su stručnjaci iz Tima za skoliozu banjalučkog Zavoda „Dr Miroslav Zotović“.
Oni upozoravaju da zbog zadržavanja asimetrije i lošeg držanja u svakodnevnim aktivnostima, postoji povećan rizik za razvoj ozbiljnog deformiteta kičmenog stuba sa dugoročnim zdravstvenim posledicama.
– Iz navedenih razloga, neophodno je provođenje redovnih sistematskih pregleda u vrtićima, školama i sportskim klubovima sa ciljem ranog prepoznavanja asimetrije i narušene posture i pravovremenog lečenja. Deci sa deformitetom kičmenog stuba koja su pod kontrolom dečijeg fizijatra u Zavodu i njihovim roditeljima savetuje se primena naučene korigovane posture u svakodnevnim aktivnostima, uključujući aktivnosti na računaru i telefonu – navode članovi Tima.
Iz Zavoda „Dr Miroslav Zotović“ preciziraju da višečasovno sedenje, kao posledica stila života, dovodi do tegoba na kostima, zglobovima i mišićima. Najčešća bolna stanja javljaju se u regijama kičmenog stuba, a takođe su prisutna degenerativna obolenja drugih zglobova na telu.
Neka stanja moguće je lečiti fizikalnom terapijom, dok druga zahtevaju operaciju.
O načinu lečenja odlučuje lekar, fizijatar, u konsultaciji sa neurohirurgom. Međutim, ishod lečenja i dalji tok bolesti, navode, zavisi od samog pacijenta. Kako precizira fizioterapeut Vanja Krminac, naglasak se uvek stavlja na prevenciju ponovnih epizoda bola.
– Svi pacijenti koji prođu tretman u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju bivaju naučeni vežbama koje svakodnevno trebaju sprovoditi u kućnim uslovima i takođe bivaju obučeni zaštitnim položajima koje treba da primenjuju u aktivnostima svakodnevnog života – govori ona za Srpskainfo.
Dešava se, međutim, da se i pored svega ljudi u Zavod vraćaju sa istim ili pogoršanim tegobama.
– Često viđamo ista lica pacijenata. Zašto? Pomislil bismo da kao rehabilitacioni tim svoj posao nismo odradili dovoljno dobro. Ne, razlog zbog kojeg se pacijenti vraćaju je upravo taj što nisu shvatili da je njihovo zdravlje isključivo u njihovim rukama i da moraju u svakodnevne aktivnosti uvesti vežbanje, šetanje, vožnju biciklom, plivanje – zaključila je Krminac.
(Glas javnosti)