Hormorni ove žlezde utiču na metabolizam svake ćelije u organizmu i utiču na rad ostalih hormona endokrinog sistema sa kojima su u ravnoteži. Poremećaj rada ove žlezde posala je bolest savremene žene, posebno žena u periodu menopauze. Najčešće bolesti su „Hašimoto“, „Graves“ i brojni „tihi“ tireoiditisi. Usled poremećenog odgovora, naš imuni sistem stvara antitela na ćelije štitne žlezde. Određena antitela stimulišu rad štitne žlezde a određena gase njenu funkciju. U većini slučajeva ova reakcija dovodi do postepenog uništavanja štitne žlezde i nastanka hipotireoze.
Hipotireoza kao i prolazna hipertireoza koji nastaju tokom ovog oboljenja su ozbiljna metabolička stanja koja mogu u velikoj meri da ugroze naše zdravlje. Hipo i hipertireoza se uspešno kontrolišu lekovima koje propisuje endokrinolog a samim tim nestaju i tegobe koje pacijent ima. Trend je porasta hroničnih tireoiditisa u mlađoj populaciji, kod osoba između 20 i 45 godina - prenose magazin.novosti.rs.
Ruske lekovite kapi za hipotireozu
Stanje nedovoljnog stvaranja hormona štitnjače zove se hipotireoza. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična autoimuna upala štitnjače.
U proleće uberite 15 mladih borovih šiški veličine od 3 do 5 centimetara, pa ih sameljite što je moguće sitnije. Prelijte ih sa 50 mililitara kvalitetne votke ili rakije i ostavite da odstoje u poklopljenoj tegli deset dana. Nakon toga procedite preparat.
Pijte po 5 kapi tri puta dnevno. Kura neka traje 3 nedelje.
Agroinfo.rs
11 min