– Simptomi karcinoma jajnika nisu specifični, mogu se pripisati i nekom drugom, manje ozbiljnom stanju. Moguće je oticanje stomaka, neredovna stolica, nadimanje, povraćanje, bol u predelu karlice i osećaj pritiska u stomaku. Nespecifičnost simptoma dovodi do kasnog postavljanja dijagnoze. Više od 60 odsto bolesnica u trenutku postavljanja dijagnoze ima bolest u stadijumu III ili IV. Postoji nekoliko faktora rizika koji mogu uticati na razvoj karcinoma jajnika, uključujući starost, stil života, reproduktivnu i porodičnu istoriju bolesti. Prvi korak u svemu vezano za ginekološke malignitete i njihovu prevenciju jeste podizanje svesti žena da redovno idu na ginekološke preglede – objašnjava prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Srbije.
Profesor objašnjava da raka jajnika obolevaju prevashodno starije žene, ali bolest ne zaobilazi ni mlađu populaciju.
– U pitanju je teška i ozbiljna bolest, najsmrtonosniji kancer od svih ginekoloških maligniteta. Razlog pre svega predstavlja činjenica da nema ranih simptoma kao kod nekih drugih maligniteta, a kada se i pojave oni su veoma nespecifični i vezani su uglavnom za digestivni i urinarni trakt – precizira prof. dr Stefanović.
Postoji nekoliko faktora rizika koji mogu uticati na razvoj karcinoma jajnika. Neki od njih su godine starosti, broj trudnoća, lična istorija raka dojke, jajnika, debelog creva ili rektuma, dugoročna upotreba terapije zamene hormona, gojaznost, kao i genetska predispozicija.
– Ukoliko se postavi sumnja na rak jajnika, ključna stvar jeste da se uradi dodatna dijagnostika i započne lečenje u nekom od onkoloških centara, zbog toga što je inicijalni pristup u lečenju ovakvih pacijenata ključan za kvalitet i dužinu njihovog života. U toku poslednjih 10 godina, osim operativnog lečenja, uvedene su i inovativne terapije, kao što su biološka, imunoterapija, genska terapija. Cilj svih ovih terapija je da se karcinom jajnika pretvori u hroničnu bolest kada postoji mogućnost da se primeni više vidova terapije koje će produžiti život i interval do ponovne pojave bolesti. Kada se taj interval produži onda brzim napretkom medicine postoji mogućnost i za novim, efikasnijim terapijama – istakao je prof. dr Vladimir Pažin.
Glas javnosti/T02S