Psiholozi takođe ističu da je tuga važna emocija. Ipak, navode da je važno da ne pogrešite da mislite da ste, kada ste tužni, depresivni. Nemojte praviti takvu zabunu! Tuga je, kao i sve naše emocije, zdrava i treba da nam pomogne da bolje reagujemo na sebe, na druge i na svet oko nas.
Kao što je rekao Karl Jung, ljudi moraju da cene i poštuju tugu da bi mogli da uživaju u sreći. Prihvatanje tuge je zaista važan deo njenog prevazilaženja i vraćanja u normalan okvir uma.
Važno je da nikada ne mislimo kako je tuga znak slabosti. Osobe koje imaju razvijenu empatiju i pokazuju tugu, oslobađaju se ovog osećanja na prirodan način, ali mogu pomoći i drugima koji se plaše da pokažu emocije i poručiti im - "u redu je što si tužan".
Još jedan od mitova jeste da ukoliko se osoba prepusti tugi ona će zauvek ostati tužna. Emocije su prolazna stanja, jer su odgovor na trenutno stanje. To što trenutno osećate tugu ne značči da ste slabi, niti da ćete stalno biti tužni, već da reagujete u skaldu sa svojim emotivnim stanjem, u skladu sa događajima koji vas okružuju.
Dozvolite sebi da budete tužni, povežite se sa ovim osećanjem, pokažite ga otvoreno, a tuga će pronaći svoj put.
Napomena: Ako se često osećate tužno i nesrećno, i to utiče na kvalitet vašeg života, važno je da potražite pomoć i od stručnog lica - psihologa, psihoteraputa.
Glas javnosti/Sensa