Način života koji uključuje redovno vežbanje i zdravu ishranu je od velike važnosti.
Insulinska rezistencija se dešava kada ćelije u vašem telu ne reaguju dobro na insulin.
Pankreas je zadužen za njegovu proizvodnju, a deluje tako što transportuje glukozu iz krvi u ćelije, gde služi kao energija.
Ako patite od ovog stanja, vaš pankreas proizvodi veliku količinu insulina, stoga se vrednosti šećera remete.
Kada jedete hranu što podiže šećer u krvi, pankreas ispušta insulin kako bi se šećer apsorbovao i tada dolazi do velikog stresa za ovaj organ.
Vremenom, ova dijagnoza može da izazove dijabetes tipa 2.
- Ako pratite dijetu koja ne uključuje refinirane i jednostavne ugljene hidrate i slatkiše, vaše telo može bolje da reguliše nivo šećera u krvi, navodi nutricionistkinja Šelbi Hoskins.
Ova dijeta ne znači izgladnjivanje, već prosto izbalansiranu ishranu koja je miks različitih namirnica, kao što su voće i povrće, žitarice i zdrave masti.
Ta hrana se vari sporije, što će kao rezultat proizvesti postepen rast šećera u krvi, umesto naglog, koji se dešava nakon konzumacije namirnica visokog glikemijskog skora.
Još jedan trik je da konzumirate kompleksne ugljene hidrate sa proteinima ili zdravim mastima, npr: banana i lešnici, krekeri od heljdinog brašna i sir, jabuka i kikiriki puter.
Hoskinsova preporučuje sledeće namirnice koje bi trebale da budu sastavni deo vašeg obroka.
Bogati vlaknima i nutrijentima, kompleksni ugljeni hidrati su obavezni, navodi Hoskinsova. Ako kupujete žitarice, bitno je da na proizvodu piše "celo zrno". Pravi izbor su:
Braon pirinač
Kinoa
Kukuruz
Batat
Ovsene pahuljice
Piletina
Riba poput lososa i tune
Sočivo, pasulj i pečurke
Orasi i semenke
Brokoli
Krastavac
Paradajz
Šargarepa
Paprika
Kikiriki puter
Grčki jogurt
Dobro kuvana jaja
Avokado (voće)
Lubenica
Breskve
Narandže
Mango
Ananas
Maline i kupine
Iako je logično da treba da izbegavamo slatkiše, prženu hranu, konzervirane namirnice, gazirana pića i alkohol, postoje stvari za koje nikada ne bismo rekli da nam štete: banane, belo brašno, konzervirano voće, mleko, kokosovo ulje, crveno meso... sve su to namirnice visokog glikemijskog skora i trebamo ih izbegavati, ukoliko bolujemo od insulinske rezistencije.
Šelbi ističe kako se treba početi postepeno, sa izbacivanjem od tri do četiri namirnice i uvođenjem nekoliko novih.
- Ukoliko imate loš dan i popustite - ne posustajte i ne krivite se, samo nastavite dalje, ističe nutricionistkinja.
Glas javnosti/Telegraf