Uklješten nerv u kičmi i drugim delovima tela može da bude komprimovan (zgnječen, pritisnut) okolnim tkivom, uzrokujući tako bol, utrnulost i peckanje. Vreme, odmor i kućno lečenje oslobađaju većinu uklještenih nerava, ali kada se to ne desi, mogu da pomognu i drugi tretmani. Bol u leđima, ukočen vrat ili bol u rukama i nogama mogu da budu posledica uklještenog nerva.
Okolna tkiva koja pritiskaju nervne korene mogu da izazovu bol, utrnulost i peckanje u različitim delovima tela, posebno u kičmi. U mnogim slučajevima, uzrok je diskus hernija, koja izmiče između pršljenova u kičmenoj moždini i pritiska kičmeni nerv, koji ide niz nogu.
Većina stisnutih nerava potiče od vrata (cervikalna radikulopatija), gornjeg srednjeg dela leđa (grudna radikulopatija) ili donjeg dela leđa (lumbalna radikulopatija). Takođe moguće je doživeti uklještenje nerava u ruci, laktu i zglobu (sindrom karpalnog tunela).
Uklješteni nervi mogu da utiču na nekoliko delova tela:
Uklješten nerv u kičmi ili radikulopatija, može da bude veoma bolan, ali se obično može lečiti odmorom, lekovima i fizikalnom terapijom. Većina ljudi se potpuno oporavlja od uklještenog živca, a oporavak traje od 4 do 6 nedelja. Simptomi mogu da se ublaže lekovima za bolove kao što su naproksen, ibuprofen ili acetaminofen. Ako kućno lečenje ne pruži olakšanje nakon nekoliko dana, zakažite pregled kod lekara.
Uklješten nerv može da postane ozbiljan problem, uzrokujući hronični bol, ili čak može da dovede do trajnog oštećenja nerva. Tečnost i otok mogu nepovratno da oštete nerve, pa se treba obavezno obratiti lekaru ako se simptomi pogoršaju ili se ne poboljšaju nakon nekoliko dana.
Glas javnosti/E klinika
35 min