Glas Javnosti

Poražavajuća statistika umiranja od tumora: Pacijenti dođu kad je već kasno

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

"Mi smo visoko na svim listama po stopi obolevanja od neke vrste raka, statistika je poražavajuća", kaže Davorin Radosavljević, rukovodilac Klinike za medikalnu onkologiju na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.

Srbija je druga u svetu po broju umrlih od raka, pre podacima Svetske zdravstvene organizacije. Prema podacima Batuta, jedan od pet muškaraca oboli od neke vrste raka, kao i jedna od šest žena. Zašto smo na toj crnoj listi i dalje u samom svetskom vrhu?


„I to nije nova činjenica, mi imamo jako veliki broj obolelih od vodećih tumora – od karcinoma dojke, karcinoma pluća. Problem naš u svemu tome je naravno veliki broj pušača, mi smo pušačka nacija i to se mora dovesti u direktnu vezu s karcinomom pluća, a drugo – naši pacijenti dolaze u odmaklim stadijumima bolesti. To naše statistike čini lošim i poraznim kada je reč o umiranju“, naglasio je Radosavljević.

Kaže da su razlozi za to različiti.

„Da li pacijenti oklevaju da dođu do doktora, da li ne mogu da dođu do snimanja, ali ono što znamo je da je neko vreme od početka tegoba dok se pacijenti ne jave lekaru, da to traje i po šest meseci… od krvi u ispljuvku, napipavanja tumora u dojci, prolaze meseci“, kazao je.

Prema rečima Radosavljevića, zdravstveni sistem je funkcionalan, ali…

„Sistem radi u okviru svih mogućnosti, ali treba da se dalje razvija. Onkološkom institutu je potrebna nova zgrada, ne može podneti ovaj broj pacijenata, a takođe se moraju razvijati sekundarni centri“, naglašava.

Sekundarni centri su, navodi sagovornik, nužnost.

„I mi na tome radimo. Sa republičkim zavodom smo postigli dogovor da se neke inovativne terapije, koje inače dajemo ovde, daju i u sekundarnim centrima. Moramo imati 15-ak regionalnih bolnica koje će imati dobru onkologiju s mnoštvom hemioterapijskih lekova. Kao što rade operacije iz drugih oblasti, tako je i onkologija došla na red da se razvija“, rekao je Radosavljević.

Bolja i brža dijagnostika i bolji skrining pregledi su neophodni, kaže.


„Niko nije zadovoljan skriningom. Lekari rade u sistemu, da li funkcioniše dobro, to mogu da kažu i pacijenti. Odziv nije dovoljan, ni kod karcinoma dojke, ni grlića materice, ni kod debelog creva. Preventiva mora biti mnogo bolja. Svakako da budućnost onkologije nije samo u razvoju tehnologija i lekova, već u ranom otkrivanju.

Da li će to biti jedan lek za rak, sa boljim poznavanjem molekularne biologije mi smo na dobrom putu, ali ništa tako dobro ne uspeva kao otkrivanje bolesti u ranom stadijumu. Pacijenti treba da se operišu najranije moguće i onda je uspeh gotovo zagarantovan“, izjavio je Radosavljević.

Glas javnosti/N07S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR