Postoji dosta različitih oblika anemije, svaka sa svojim uzrokom. Ona se može pojaviti kao trenutno ili dugoročno stanje kao i blago ili teško stanje pacijenta, a simptomi se kreću od lakših do teških oblika.
O anemiji razgovaramo sa specijalistom ginekologije dr Taitom Stojilković, koja ima bogato iskustvo u radu u bolnicama, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu (Velika Britanija).
Nedostatak gvožđa pogađa više od dve milijarde ljudi u svetu. Iako je učestalost najčešća u manje razvijenim zemljama, predstavlja značajan problem i u razvijenim zemljama. Anemija je stanje u kojem telu nedostaje dovoljna količina hemoglobina ili crvenih krvih zrnaca, koji imaju funkciju da obezbede optimalan nivo kiseonika tkivima.
Anemija pre i tokom trudnoće
Svetska zdravstvena organizacija (2008 g.) daje podatak da je u zemljama na Balkanu anemija prisutna kod svake 3. žene u trudnoći i svake 4. žene u reproduktivnom periodu. Nedostatak gvožđa tokom trudnoće povećava verovatnoću prevremenog porođaja, male telesne mase na rođenju, smrtnost porodilja i novorođenčadi i razvoj anemije u uzrastu do četvrtog meseca života.
Poremećaji psihomotornog razvoja deteta koji nastaju zbog nedostatka gvožđa su snižen koeficijent inteligencije kod deteta za 8-10 jedinica. Pre druge godine života posledice nelečene sideropenijske anemije na razvoj centralnog nervnog sistema su nepovrat.
Kad se kod žene u trudnoći javi nedostatak gvožđa, nije moguće obezbediti potpunu količinu gvožđa promenama u ishrani, već je potrebna i oralna suplementacija. Oralno gvožđe je efikasan, jeftin i siguran način dodatka gvožđa. Dvovalentne soli gvožđa su preparat izbora, dok se trovalentni oblici mnogo slabije apsorbuju.
Glas javnosti/K04S