Ove izbočine unutar grlića materice su prilično česte. Najčešće su kod žena starijih od 20 godina koje su rodile više od jednog deteta. Retke su kod devojčica koje nisu dobile menstruaciju. Većina polipa grlića materice je benigna (nije rak).
Otprilike dve od tri žene koje imaju polipe grlića materice nemaju simptome. Lekari obično pronalaze ove izrasline preko Papa testa ili drugih analiza. Simptomi mogu da budu:
Za sada postoji samo pretpostavka da su uzroci nastanka cervikalnih polipa mogu biti povezani sa:
Ako lekar otkrije polipe grlića materice tokom rutinskog vaginalnog pregleda i Papa testa, verovatno će uzeti uzorak tkiva (biopsiju) i poslati ga u laboratoriju da se uveri da nije rak. Verovatno će ih, u isto vreme, ukloniti instrumentom, forcepsom za polip, nežno okrećući izraslinu sa grlića materice. Možda ćete tokom ili nakon ovog zahvata malo krvariti i imati grčeve. Bol mogu da ublaže lekovi protiv bolova koji se dobijaju bez recepta. Ako je polip veliki, lekar će preporučiti operaciju uz korišćenje lokalne ili opšte anestezije. Većina polipa grlića materice je benigna, ne izazivaju probleme i ne vraćaju se pošto se uklone.
A mogu li polipi grlića materice da se spreče? Ne, tvrde specijalisti, ali rutinski ginekološki pregledi i Papa testovi mogu da pomognu u otkrivanju i lečenju cervikalnih polipa pre nego što izazovu simptome