Ipak, stručnjaci ove ustanove savetuju oprez, naročito pred predstojeće praznike kada će mnogi otići u prirodu, jer krpelji su se već definitivno razmileli, samo je potrebno da se utvrdi gde ih ima najviše.
- Podsećamo da je prošle godine u ovo vreme na više od 20 lokacija na teritoriji Beograda tokom monitoringa utvrđeno da je 10 do 50 odsto krpelja bilo zaraženo bakterijom koja izaziva lajmsku bolest - kažu u ovom beogradskom zavodu. -Zato je oprez neophodan, posebno ako se kosi trava i duže boravi u prirodi.
U Zavodu za biocide navode da do 48 sati od ujeda, nema opasnosti da krpelj prenese bakteriju koja izaziva lajmsku bolest, ali da bi trebalo da se izvadi što pre, a najbolje je da se to učini u zdravstvenoj ustanovi.
Ne bacajte krpelja, ponesite ga sa sobom
I ove, kao i prošle godine u Zavodu za biocide radi će ispitivanje za građanstvo. Neophodno je da se donese krpelj koji je ujeo, živ ili mrtav i posle par sati dobija se rezultat.
Pročitajte još: Previše vitamina D uvek izaziva aritmiju, bubrežnu bolest i ono najgore
U slučaju virusnog meningoencefalitisa, simptomi se javljaju sedam do 14 dana nakon uboda, a maksimalno nakon 30. Bolest obično počinje simptomima koji liče na grip kao što su povišena temperatura, malaksalost, bolovi u mišićima. Kod dece se može javiti proliv i povraćanje, prenosi ,,Magazin Novosti''.
(Glas javnosti)