Glas Javnosti

OVO SIGURNO NISTE ZNALI O PERŠUNU! Od zdravlja, do štetnosti. OBAVEZNO pročitajte!

Zdravlje
Autor: Glas javnosti/prva.rs

Malo ko zna da su peršun prvi koristili Stari Grci, ali ne u lekovite svrhe, već u dekorativne, a zanimljivo je da su od peršuna pravili venčiće koje su davali voljenim osobama.

Sa druge strane, zahvaljujući Starim Rimljanima, peršun je stekao popularnost zbog svog ukusa, ali i primenom u narodnoj medicini.

Peršun

Peršun je dvogodišnja bolja koja je poreklom iz mediteranskog regiona, a danas je rasprostranjen širom sveta i najčešće se koristi kao biljka za začine. Koren peršuna je bele boje, dok su listovi različitog oblika, nalik listu deteline. Postoje dve vrste peršuna, a to je peršun korenaš, koji ima snažno razvijen koren, i peršun lišćar, koji se koristi za dobijanje lista.

Peršun za zdravlje

Peršun osim što je poznat po svojoj rasrpostranjesti kao dodatak mnogim jelima, ima i svoja lekovita svojstva, pre svega jer je bogat vitaminom C, gvožđem, folnom kiselinom, ali i mnogim drugim mineralima. Kao takav, u narodnoj medicini list peršuna se koristi kod problema sa mokraćnim infekcijama, osvežava dah, može da se koristi kao antiseptik za rane, kod menstrualnih tegoba praćenih bolom...

Lekari narodne medicine peršun preporučuju i kao lek protiv groznice, upale očiju i mnogih drugih zdravstvenih problema, međutim, pre nego što započnete lečenje peršunom, prvo se konsultujte sa lekarom.

Štetnost peršuna - ko bi trebalo da bude obazriv?

Peršun može da pojača menstruaciju, ali isto tako može i da ublaži bolove koji su njom izazvani. Zbog toga se, iako je mnogo zdrav, peršun ne preporučuje trudnicama, a osobama koje imaju probleme sa bubrezima savetuje se da vode računa o količini koju unose. Oprezni sa konzumiranjem peršuna trebalo bi da budu i osobe koje imaju oštećenu jetru.

Čaj od peršuna


Pored uobičajenih načina kozumiranja peršuna, od njega možete da napravite i čaj, koji takođe može da vam pomogne kod ublažavanja mnogih zdravstvenih tegoba. Ipak, pre nego što odlučite da se lečite na ovakav način, preporučuje se da se prvo posavetujete sa lekarom, pa da tek onda počnete sa ovakvom vrstom tretmana.

Čaj od peršuna pomaže izbacivanje vode


Otečenost gornjih i donjih ekstremiteta, odnosno ruku i nogu, kao i nadimanje stomaka mogu da budu simptomi koji ukazuju na zadržvavanje vode u telu.

Jako je važno napomenuti da ako želite da se rešite zadržavanja vode u telu, trebalo bi da povećate njen unos. U vodu možete da dodate nekoliko listova peršuna, ali i krišku limuna, a dodavanje peršuna u vodu izazvaće češće mokrenje.

Prednosti čaja od peršuna

Čaj od peršuna ima brojne prednosti, a neke od njih su: podstiče mokrenje, olakšava nadutost, jača imunitet, ublažava respiratorne probleme, pomaže kod menstrualnih bolova...

Poboljšava rad digestivnog trakta

U slučaju da imate problem sa probavom ili mučninom, čaj od peršuna popijte pre obroka. Na taj način enzimi koji se nalaze u ovom zdravom napitku, mogu da pomognu vašem stomaku tako što će smanjiti bolove i grčeve.

Oralna higijena

Imate problem sa neprijatnim zadahom i ne znate šta da radite? Ne brinite, ovaj problem možete da rešite čajem od peršuna. Sve što je potrebno jeste da usta isperete ovim napitkom, a pored toga što će vam osvežiti dah, sprečiće i pojavu infekcije usne duplje i upalu desni.

Poboljšava imunitet

Kao što smo već spomenuli, peršun je bogat mineralima i vitaminima, a pogotovo gvožđem i vitaminom C. Upravo to može da vam pomogne da se vaše telo oporavi od fizičke iscrpljenosti. Osim toga, čaj od peršuna može i da spreči paradentozu.

Čaj od peršuna - priprema

Za čaj od peršuna potrebna vam je kašika suvog ili prstohvat svežeg peršuna i čaša vrele vode. Sve što treba da uradite jeste da peršun potopite u vodu na pet minuta, nakon čega je čaj spreman za konzumiranje.

Ukoliko se radi o korenu peršuna, potrebno je da ga prokuvate u 250ml vode, kao i jedna kašika usitnjenog korena. Kuvajte ga 10 minuta i nakon toga možete da uživate u njegovom ukusu.

Važno je da znate da bi biljku za čaj trebalo koristiti u roku od godinu dana od branja, jer nakon toga gubi svoja svojstva.

Još jedna vrlo važna napomena je da treba biti oprezan sa peršunom i preparatima koji ga u sebi sadrže, jer iritira bubrežni parenhim.

Da li postoje nuspojave čaja od peršuna?


Kao i svaka biljka, i peršun može da izazove nuspojave. Zato je važno da se pre bilo kog vida lečenja uz pomoć peršuna, posavetujete sa lekarom kako bi ste bili sigurni da ga konzumirate na pravi način. U slučaju da preterate u ispijanju čaja od peršuna može da dođe do osetljivosti na sunčeve zrake, što može da izazove dodatni problem – osip. Osim toga, peršun kod nekih ljudi može da izazove i alergijske reakcije. Kod osoba koje do sada nikada nisu pile čaj od peršuna može da se javi glavobolja. Još neke od nuspojava koje može da izazove konzumiranje čaja od peršuna su snižavanje nivoa šećera u krvi, usporavanje zgrušavanja krvi, zadržavanje soli u telu i povišen krvni pritisak.

Zbog svega navedenog, savetuje se da se pre konzumiranja čaja od peršuna prvo posavetujete sa lekarom, a to bismo vam i mi preporučili!

Koliko se dugo pije čaj od peršuna?

Čaj od peršuna se po pravilu pije sa pauzama. Preporučuje se da ga koristite nedelju dana, a nakon toga je potrebno da napravite pauzu od nedelju dana.

Takođe, poslednju šoljicu čaja popijte najmanje pet sati pre spavanja.

S obzirom da čaj od peršuna navodi na često mokrenje, ono može da dovete do preteranog gubitka elektrolita, vitamina i minelara koji su rastapaju u vodi. Pre nego što čajem od peršuna počnete da rešavate bilo koji problem OBAVEZNO se posavetujte sa lekarom.



BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR