Studije su otkrile da konzumiranje ovsene kaše može pomoći u upravljanju dijabetesom, smanjenju rizika od srčanih oboljenja, smanjenju krvnog pritiska i još mnogo toga. Ispostavilo se da ovsena kaša dnevno takođe može da spreči probleme sa štitnom žlezdom.
Štitna žlezda, oblika leptira, nalazi se u vratu i svaki problem u vezi s njom utiče na njen rad i proizvodnju hormona. Tiroidni hormoni igraju važnu ulogu u disanju, varenju, raspoloženju, telesnoj težini i otkucajima srca. Jedna od ključnih komponenti držanja hormona štitne žlezde pod kontrolom je konzumiranje odgovarajuće hrane.
Studija objavljena u Sudanese Journal of Pediatrics otkrila je da je uravnotežena ishrana važna komponenta za održavanje zdrave funkcije štitne žlezde. Stručnjaci sugerišu da ovas može biti deo ove ishrane.
Dr Pavithra N Raj, glavni dijetetičar u Manipal Hospital u Yeswanthpur, Karnataka, rekla je za HealthShots da je ovas ima nekoliko izvrsnih hranljivih sastojaka koji su dobri za osobe koje imaju probleme sa štitnom žlezdom.
Ovas je odličan izvor vitamina B i E, cinka, bakra, magnezijuma, mangana i gvožđa, koji proizvode hormone štitne žlezde i održavaju njihovu ravnotežu. Sadrži i jod, neophodan za pravilno funkcionisanje štitne žlezde. Ovas je takođe izvor antioksidanata avenantramida (AVA), grupe difenolnih kiselina koje se nalaze samo u ovsu. Bogat polifenolima, ovas može pomoći u smanjenju upale i smanjenju rizika od autoimunih bolesti povezanih sa štitnom žlezdom, dodaje dr Raj.
Prednosti konzumiranja ovsa nisu ograničene samo na štitnu žlezdu. On sadrži i složene ugljene hidrate i ima nizak glikemijski indeks, pa se metabolizam povećava sa dodatnim vlaknima jer telo mora više da radi da bi razgradilo cela zrna. Ovo, zauzvrat, daje energiju telu.
Glas javnosti/T02S