Neka istraživanja su pokazala da tri šolje čaja dnevno mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti za 11 odsto. Ovaj napitak je nesumnjivo zdrav, ali kao i sa svime, ni sa njim ne treba preterivati, piše Agroinfo.rs
Kada je u pitanju štetnost čajeva, naglašava se da tanini, hemijski spojevi u čaju, ometaju sposobnost tela da apsorbuje gvožđe ako se konzumira u prevelikim količinama. Osim toga, čajevi imaju visoke koncentracije kofeina, pa mogu poremetiti ritam spavanja ili otežati koncentraciju, a preterani dnevni unos može uticati na delovanje pojedinih lekova.
Studije o preporučenoj dozi su različite - neke kažu da bi trebalo piti maksimalno dve do četiri šolje čaja, dok neke tvrde da ne treba piti više od deset šolja na dan. U svakom slučaju, neki prosek je između tri i pet šolja i to je savet kog biste mogli da se pridržavate.
Takođe, obratite pažnju na vrstu i kvalitet čaja koji kupujete, kao i na samu pripremu. Neki čajevi imaju visok nivo žive, koja može da izazove probleme sa srcem, bubrezima i reproduktivnim organima. Zavisno od dužine kuvanja, udeo metala u čajevima bio je različit. U nekima je, osim žive, pronađen i aluminijum. Jeftinije vrste čajeva imale su i visok nivo fluorida, dok je kod skupljih vrsta količina fluorida bila manja.
Prvo pravilo je da čaj kuvate manje od tri minuta, a ako ih kupujete, trudite se da ne uzimate čajeve iz visoko zagaženih regiona poput Indije, Kine ili Šri Lanke. Najbolje bi bilo da neke biljke gajite i sušite sami, jer ćete tako uvek dobiti kvalitetan čaj.