Kako objašnjavaju lekari, postoji nekoliko ključnih stvari na koje treba obratiti pažnju u vezi sa našim zubima.
Poremećaji u ishrani
Ako postojeći poremećaj u ishrani uključuje povraćanje (bulimiju), želudačna kiselina oštećuje zube i može da rastvori njihovu gleđ.
Promene u boji, obliku, providnosti ili osetljivosti mogu da daju naznake osnovnog problema koji može da dovede do karijesa i gubitka zuba tokom vremena.
Promene u boji desni, najčešće blede boje, mogu da ukažu na anemiju.
Anemija se u većini slučajeva javlja zbog nedostatka gvožđa.
Ova pojava može da se manifestuje na više različitih načina, a lekari tvrde da na anemiju mogu da ukažu i otečene, ulcerativne ili bolne desni.
OsteoporozaKost oko naših zuba je osnova koja ih podržava. Iako je kod kuće teško otkriti, stomatolozi mogu da budu prvi koji posumnjaju na sistemsku promenu gustine kostiju usled osteoporoze.
Zubi koji se tokom pregleda pomeraju više od proseka mogli bi da daju rani trag za ovo progresivno stanje, a ako se ne leče, mogu da se olabave i na kraju ispadnu.
HIVS obzirom na to da virus slabi imunski sistem kod pacijenata sa HIV-om, oni mogu da razviju drozd i druge ozbiljnije infekcije koje se manifestuju u ustima.
Kako objašnjavaju lekari, opšti fizički pregled i analize krvi mogu da pomognu u pronalaženju odgovora i postavljanju konačne dijagnoze.
Problemi sa bubrezima mogu da izazovu rane u ustima, promene ukusa i suva usta zbog kserostomije, smanjene proizvodnje pljuvačke.
Kada su usta suva, kiselost se povećava, a nizak pH može da dovede do agresivnog karijesa i eventualnog gubitka zuba.
Neke studije takođe pokazuju da pacijenti sa oboljenjem desni imaju povećan rizik od bolesti bubrega, prenosi N01S.