Glas Javnosti

Niste odoleli bogatoj prazničnoj trpezi, ali – POSLEDICE MOGU BITI OZBILJNE PO VAŠE ZDRAVLJE! Evo šta treba da znate

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Ukoliko nismo mnogo vodili računa o količini i vrsti hrane koju smo konzumirali, posle praznika može doći do stomačnih problema i bola. Najčešće je u pitanju žučna kesa. Šta raditi?

O tome za Blic ženu pišu dr Ivan i Ivana Đurić.

Žučna kesa se nalazi odmah ispod jetre u desnom delu stomaka. Važna je jer izlučuje žuč u tanko crevo i tako pomaže u varenju masti.

Upala žučne kese može biti akutna (kratkotrajna) ili hronična, koja nastaje kao rezultat više akutnih upala koje su bile jedna za drugom. Kamenje koje se formira većinom se sastoji od holesterola, a u manjem broju slučajeva od bilirubina i kalcijumovih soli. Može da postoji jedan veliki kamen, što je bolja opcija jer on zbog veličine ne može da uđe u izlazni kanal i zapuši ga, ili više manjih kamenčića koji prilikom grčenja mogu da krenu kroz izlazni kanal i zapuše ga.

Simptomi upale

Pacijenti koji se jave u ambulantu se najčešće prvo žale na pojavu bola u stomaku ispod desnog rebarnog luka. Bol se najčešće javlja posle obroka i jake hrane bogata mastima (najčešće posle recimo kuvanih jaja ili kupusa). Mogu da imaju mučninu, povraćanje i kao neku težinu u stomaku. Mogu da imaju proliv, svetliju stolicu i tamniji urin boje piva. U najtežem slučaju, kada se zapuši žučni kanal imaju žuticu i dođu žuti kao limun.

Dobra stvar je što se običnim ultrazvukom gornjeg abdomena može otkriti da li imate probleme sa žučnom kesom. Takođe klasična laboratorija koja obuhvata krvnu sliku i mokraću, enzime jetre AST, ALT, gama-GT, alkalnu fosfatazu, bilirubine (direktan i totalni) je neophodno uraditi jer su ti parametri obično uvećani kod upale žučne kese. U svakom slučaju u zavisnosti od simptomatologije i ozbiljnosti situacije pribegava se različitim tretmanima.

Ako nemate nikakvih simptoma, a rutinskim ultrazvukom je utvrđeno prisustvo kamenaca ili mulja, obično se savetuje dijeta i zdrava ishrana bez masne hrane i kuvanih jaja. Često se kod upale pored dijete, primenjuju antibiotici, kao i neki drugi lekovi. Ako su ti kamenci veliki i imate hroničnu upalu gde se vidi zadebljan zid žučne kese, obično se ona onda uklanja.

U većini slučajeva uklanja se laparaskopskom metodom koja je postala rutinska operacija i pacijenti posle nje vrlo brzo idu kući.

Da li treba uklanjati žučnu kesu?

Ako već znate da imate kamenje u žučnoj kesi, ili bilo kakav problem sa žučnom kesom, morate otići na pregled kod hirurga, povremeno raditi ultrazvuk i laboratorijske analize. Na osnovu pregleda i nalaza hirurg će proceniti da li je žučna kesa za operaciju ili ne.

Trebalo bi da vodite poseban način ishrane kako bi sprečili mogući napad žučne kese. To znači da morate da: izbegavate masnu, jako začinjenu hranu, ljute namirnice i žumanca; Izbacite iz upotrebe prerađevine od mesa; smanjite upotrebu biljnog ulja; izbacite peciva i smanjite upotrebu hleba i belog brašna; ishrana treba da vam se bazira na laganoj hrani; obroci moraju da budu češći a manji da ne bi nadraživali žučnu kesu; jedite što više povrća i hrane bogate vlaknima kako bi varenje bilo bolje.

Da li može da se živi bez žučne kese?

Bez žučne kese može da se živi. Vađenjem žučne kese se sprečavaju komplikacije kao što je recimo perforacija, kada ona pukne i sav sadržaj iz nje se izlije u unutrašnjost trbušne duplje što dovodi do akutnog abdomena koji je urgentno stanje.

Takođe postoji mogućnost da se zapuši pankreasni kanal kamenjem i time dođe do akutnog pankreatitisa (tad enzimi pankreasa ne mogu da se izluče u creva da bi potpomogli varenje, nego deluju na sam pankreas što dovodi do upale koja predstavlja još jedno hitno stanje).

Oba ova stanja ugrožavaju život tako da žučnu kesu treba shvatiti ozbiljno i njeno lečenje ne treba zanemarivati, poručuju lekari.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR