Glas Javnosti

NE ŽELITE VIŠE DA IZGORITE NA SUNCU? Evo u koje vreme je SUNČANJE BEZBEDNO

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Sunčanje u našem telu proizvodi vitamin D, koji je neophodan za rast i zaštitu zuba i kostiju, ako i za jači imunitet. U slučaju da imate ozbiljan manjak "sunčevog vitamina", vaš organizam ne može da apsorbuje dovoljno kalcijuma, a zbog toga vaše kosti mogu biti krhke i slabe.

Stari Egipćani, Rimljani i Grci su energiju sunca uspešno koristili u lečenju raznih oboljenja. Herodot, koji se naziva i ocem helioterapije, smatrao je da je izlaganje suncu potrebno svim bolesnim osobama, kao i onima koji imaju manjak kilograma. Gčki lekar Soran propisivao je sunčanje tela za lečenje hroničnih bolesti poput astme, paralize, epilepsije, hemoragije. Rimski naučnik Plinije Stariji svaki dan se sunčao nakon laganog ručka i kupke. Slavni arapski filozof i naučnik Ibn Sina, sunčanje je preporučivao za išijas, astmu, otoke i vodenu bolest.

U koje doba se možete sunčati bez straha od posledica?

Dakle, nemojte da se krijete od sunca, već ga koristite na pravi način. Svi stručnjaci se slažu da je za nas najzdravije ono prvo jutarnje, kada tek svane, pa sve do 10 sati.

To nije kratak period, i za to vreme možete da: idete peške na posao (ili barem jednim delom peške), da šetate svog psa, da odvedete dete u park, da sedite na svojoj terasi...

Zdravo je i sunce pred zalazak, i do već od 17 časova pa do sumraka.

Dakle, postoji doba dana kada možete da budete izloženi suncu bez šešira i kape, bez kreme sa zaštitnim faktorom, obučeni onako kako vam najviše prija.

(Glas javnosti/Mondo)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR