„Ako postanete žedniji u odnosu na ono što je za vas normalno, to može biti znak toplotnog udara i/ili dehidratacije, ali i dijabetesa“.
Ostali simptomi dijabetesa uključuju umor, preteranu potrebu za mokrenjem, nagli i neobjašnjivi gubitak težine, zamagljen vid, česte infekcije i sporo zarastanje rana.
„Mnogi slučajevi dijabetesa tipa 2 mogu se izbeći zdravim načinom života, za razliku od dijabetesa tipa 1. Gubitak kilograma i redovna fizička aktivnost stvarno mogu da smanje šanse da razvijete to stanje“, objasnio je on.
Dijabetes je hronična bolest koja nastaje kada pankreas, odnosno gušterača, ne proizvodi dovoljno insulina ili kada telo ne može efikasno da koristi proizvedeni insulin.
Insulin je hormon koji reguliše nivo šećera (glukoze) u krvi.
Dijabetes se obično deli na tri tipa:Dijabetes tipa 1: Ovaj tip dijabetesa je autoimuna bolest gde telo uništava ćelije pankreasa koje proizvode insulin.
To znači da telo ne može da proizvede insulin, što rezultira visokim nivoima šećera u krvi. Obično se javlja kod dece i mladih, ali može da se razvije u bilo kojoj životnoj dobi. Ljudi s dijabetesom tipa 1 moraju redovno da uzimaju insulin.
Dijabetes tipa 2: Ovo je najčešći oblik dijabetesa i obično se javlja kod odraslih, ali može da se javiti i kod dece.
Kod dijabetesa tipa 2 telo proizvodi insulin, ali ćelije tela postaju rezistentne na njega. Kao rezultat, glukoza ne može pravilno da se koristi, što dovodi do visokog nivoa šećera u krvi.
Dijabetes tipa 2 se često povezuje s prekomernom težinom i nezdravim životnim stilom, ali ima i genetske komponente.
Gestacijski dijabetes: Ovaj oblik dijabetesa javlja se kod nekih žena tokom trudnoće.
Kao i kod dijabetesa tipa 2, gestacijski dijabetes uzrokuje da ćelije tela postanu rezistentne na insulin. U većini slučajeva gestacijski dijabetes nestaje nakon porođaja, ali povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu.
Lečenje dijabetesa obično uključuje promene u ishrani i telesnoj aktivnosti, uzimanje lekova za snižavanje nivoa šećera u krvi i u nekim slučajevima insulin.
Redovne provere šećera u krvi su takođe ključne za upravljanje dijabetesom, prenosi N01S.