Poznato je da gline koje sadrže gvožđe i titanijum imaju interakciju sa mikroorganizmima (bakterijama), ali uloga minerala, koji su glavni sastojci glina, ranije nije smatrana značajnom.
S obzirom na znatnu antibakterijsku aktivnost, bilo je važno utvrditi bioaktivne sastojke. Metabolomička analiza putem ciljane likvidne hromatografije i masene spektrometrije (LC-MS) otkrila je mnoštvo bioaktivnih jedinjenja, nekih uobičajenih za mnoge gline, nekih specifičnih za smektit.
Dalje testiranje na miševima u laboratoriji pokazalo je da konzumiranje kombinacije smektitske gline i gljivice ima pozitivne efekte na probavni mikrobiom miševa.
Izgleda da smektitska glina ima značajnu ulogu u podsticanju aktivnog sastojka. S obzirom na nedavni razvoj „omičkih“ tehnologija i analitičkih pristupa na „licu mesta“, stičemo sve veći uvid i uverenost kako sastav i funkcija crevnog mikrobioma mogu biti izmenjeni u cilju poboljšanja zdravlja, dovodeći do inovacija u zdravstvenoj nezi i razvoju terapija i omogućavajući kontrolisanje bolesti, kažu naučnici.
Glas javnosti /S04S